ولایتی:لازمه تداوم مذاکرات هسته ای حسن نیت طرف مقابل است

علی اکبر ولایتی,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

«علی اکبر ولایتی» مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب در واکنش به موضع گیری تازه ی برخی مسوولان آمریکایی گفت: آمریکایی ها آن چه در عمل نتوانستند انجام دهند، در ادبیات سخیف مسوولان سطح پایین خود بیان می کنند.

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب با اشاره به موضع گیری برخی مسوولان آمریکایی در روزهای گذشته تصریح کرد، جمهوری اسلامی ایران به طور قطع به لحاظ سیاسی، امنیتی، دفاعی و در بسیاری دیگر از زمینه ها، اکنون مقتدرترین کشور منطقه با نفوذ بالای بین المللی به اعتراف دوست و دشمن است و مسوولان آمریکایی آبرویی نزد مردم ایران ندارند.

ولایتی افزود: اینگونه گزافه گویی ها و لفاظی ها از سوی فردی در مسوولیت و سطحی پایین و با ادبیاتی سخیف برای ملت بزرگ ایران که توانسته به رغم همه فشارها و مشکلات، عزت خویش و اقتدار کشور را حفظ کند و روز به روز بر آن بیفزاید، کمترین اهمیتی ندارد.

وی ادامه داد: ایران در صحنه عمل بسیار مقتدرانه در عرصه بین المللی، جهان اسلام و نزد متحدان خود، بطور خاص عراق، لبنان، فلسطین و سوریه توانست موفقیت های چشمگیری را به دست آورد و برخی آمریکایی ها آنچه را که در عمل و در برابر ایران نتوانستند به دست آورند در الفاظ بیان می کنند که قابل عنایت و توجه نیست.

 لازمه تداوم مذاکرات هسته ای

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین درمورد پیش بینی آینده مذاکرات آینده ایران در ارتباط با موضوع هسته ای گفت: جمهوری اسلامی ایران ذره ای از حقوق هسته ای خود عقب نشینی نخواهد کرد و این مذاکرات در صورت حسن نیت طرف مقابل ادامه خواهد داشت.

دیگر اظهارات ولایتی در گفت وگو با ایرنا به شرح زیر است:

* به یاد داریم که رییس جمهوری آمریکا در جایی گفته بود که اگر می توانستم تمام پیچ و مهره های تاسیسات هسته ای ایران را باز می کردم و اکنون که در عمل نتوانستند به خواسته های خود برسند به چنین ادبیات مداخله جویانه و سخیفی روی آورده اند و همه این دستاوردها و موفقیت های ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نتیجه همان سیاست نه شرقی و نه غربی و استقلال خواهی است.

*دوره اینکه مقام های آمریکایی در مورد برقراری ارتباط با ایران و رفت و آمدها به کشورهای اروپایی تذکر بدهند به پایان رسیده و جمهوری اسلامی ایران با تدبیر و طراحی درست و در چارچوب سیاست ها و دیدگاه های مقام معظم رهبری راه خود را ادامه خواهد داد.

 دفاع از ملت فلسطین محور سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

* سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از ملت مظلوم فلسطین به عنوان یکی از محورهای سیاست خارجی کشور پس از انقلاب  است. از دو منظر موضوع فلسطین در منطقه برای کشور مقتدری همچون جمهوری اسلامی ایران که نقش اساسی در بیداری اسلامی داشته و دارد مهم تلقی می گردد.

*نخست آن که ضرورت های امنیتی کشور اقتضا می کند در برابر رژیم غاصب و ستیزه جویی که معتقد است مرزهای خود را از نیل تا فرات قرار داده و چشم طمع به همه کشورهای منطقه دوخته، نمی توان به لحاظ منطقی اجازه داد که در کنار مرزهای کشور حضور داشته و به توطئه بپردازد.

* از منظر دیگر و به عنوان مولفه دوم، نمی توانیم به عنوان یک کشور اسلامی شاهد آن باشیم که بخش مقدسی از پیکره جهان اسلام در اشغال یک رژیم غاصب قرار گیرد که اهداف بسیار پلیدی را برای کشورهای منطقه طراحی کرده که بطور قطع می تواند تهدید جدی برای امنیت کشور و منطقه تلقی شود.

*حضور هر چه با شکوه تر در راهپیمایی 22 بهمن می تواند برای دفاع از منافع ملی و اقتدار روزافزون جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی بسیار موثر باشد.

/212  27

کد N109124