صالحی در جمع خبرنگاران:

امیدواریم آژانس مذاکرات را با صبر و حوصله پیش ببرد/ ماجراجویی‌های سیاسی عاقبت خوشی برای طرف مقابل ندارد

سیاست خارجی

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: امیدوارم دوستان ما در آژانس کمی با صبر و حوصله مذاکرات ایران و آژانس را پیش ببرند و این مذاکرات فعالیت های دیگر در ارتباط با 1+5 را به حاشیه نبرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در حاشیه رونمایی از خودروهای شهدای هسته ای در باغ موزه دفاع دفاع مقدس در جمع خبرنگاران درباره پیام مراسم امروز برای دشمنان انقلاب، گفت: نمادهایی که امروز رونمایی شد نمادی از استقامت است، کسانی که جان خودشان را در راه عزت اسلام و میهن عزیز ایران فدا کردند تا این ملت راه عزت و اقتدار را با سرعت پیش ببرد.

وی افزود: این افراد کسانی بودند که ستارگان آسمان شهادت ایران و علمای ایران هستند. شهید شهریاری، شهید علیمحمدی و شهید احمدی روشن و شهید قشقایی و شهید تهرانی کسانی بودند که به واقع برای ما افتخار آفریدند و این درس را آموختند که توکل به خدا داشته باشید و در راه عزت مملکت از هیچ ترس و دشمنی واهمه نداشته باشید.

وی خاطرنشان کرد: در عصری که استکبار به خصوص جهان اسلام را شخم می زند می بینیم که ما به اعتبار شهدا توانستیم ملت را مصون از گزند کنیم . اکنون جمهوری اسلامی ایران در امنیت کامل است در صورتی که می توانید ببینید کشورهای اطراف در چه وضعیتی هستند. اینها همه از خون شهدا است که توانستند برای این مملکت و نسل های آینده در تمام عرصه ها مصونیت ایجاد کنند.

صالحی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در این باره که مذاکرات ایران و آژانس فردا در تهران با چه محوریتی خواهد بود، بیان کرد: مذاکراتی را که با آژانس داریم در طی توافقنامه ای است که نزدیک به سه ماه پیش ما با آمانو امضا کردیم و در آن توافقنامه 6 بند وجود داشت که آن 6 بند را کامل کردیم و مراحل آخر را می گذراند.

وی افزود: تصمیم گرفته شد که در ادامه همکاری های آژانس و سازمان انرژی اتمی، مذاکرات را ادامه دهیم که این مذاکرات در این راستا انجام می گیرد.

صالحی افزود: مسائلی از قبل وجود داشته و دوستان در دولت گذشته نیز اقداماتی را انجام داده  و زمینه هایی را فراهم کرده بودند، ما در امتداد آن اقدامات و تفاهمات اولیه قدم های بعدی را برخواهیم داشت البته باید این نکته را متذکر شوم که اکنون در حال مذاکره با 1+5 هستیم. در ارتباط با مذاکرات 1+5 اقداماتی باید هم از سوی آنها و هم از طرف ما صورت بگیرد و در این میان این اقدامات نیاز به کار وسیعی دارد. هم کارشناسان ما و هم کارشناسان آژانس مشغولیت و مسئولیت بیشتری در این برهه شش ماهه خواهند داشت.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما امیدواریم این مذاکرات طوری نباشد که فعالیت های دیگری که در ارتباط با 1+5 وجود دارد را به حاشیه براند. امیدواریم دوستان ما در آژانس کمی با صبر و حوصله مذاکرات بین ایران و آژانس را پیش ببرند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا آژانس عجله دارد، گفت: من نمی گویم عجله دارد بلکه معتقدم با توجه به شرایطی که اکنون در آن هستیم کارشناسان دو طرف مشغول هستند و بهتر است با تامل و تانی بیشتری مسائل را پیش ببریم که هیچ کدام از فعالیت ها دیگری را به حاشیه نبرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سئوال که ارزیابی شما از آینده مذاکرات چیست، تصریح کرد: آینده را خیلی خوب می بینیم، ما همواره آینده را خوب می بینیم و توکلمان به خداست. ایران روز به روز عزتمندتر شده است. باید ببینید دشمنان ما اکنون در چه وضعیتی هستند.

صالحی خاطرنشان کرد: ما با قوت و قدرت راهمان را پیش می بریم، از هیچ ملامتی نمی هراسیم و از هیچ دشمنی هم نمی ترسیم. البته با عقلانیت و حکمت کار می کنیم، این طور نیست که ما از دشمنی استقبال کنیم.

تمام تلاش ما این است که دفع شر کنیم و ملت مطمئن باشند که آینده این مملکت، آینده ای روشن و تابناک است. من این موضوع را با اطمینان خاطر بیان می کنم.

وی افزود: البته موضوعاتی مطرح و تهدیدهایی می شود که آنها راه به جایی نخواهد برد.

صالحی در پاسخ به این سئوال که آیا مذاکرات ایران و آژانس که این دوره بر اساس توافقی سه ماهه صورت گرفت آیا برای دوره بعدی طولانی تر خواهد شد، گفت: ما می گوییم باید این مذاکرات را با تامل پیش ببریم، منظور من این است که اگر خیلی به مذاکرات با آژانس شتاب بدهیم چون شرایط به گونه ای است که با 1+5 هم مذاکره می کنیم و در آنجا نیز اقداماتی وجود دارد که طرفین باید انجام دهند و این اقدامات تداخل پیدا می کند نباید هیچ کدام مانع پیشرفت کار دیگری شود.

وی گفت: ضمنا به طرف مقابل توصیه می کنم که تا این اندازه ماجراجویی سیاسی نکنند. ما اکنون در شرایطی نیستیم که ماجراجویی سیاسی بکنند و صحبت هایی بکنند که این صحبت ها جز ایجاد جو عدم اعتماد و اطمینان، کمک دیگری نمی کند. ما قرار بود در این برهه شش ماهه از اتخاذ مواضع خصمانه پرهیز کنیم اما گویی طرف مقابل به این مسئله بی توجه است و ماجراجویی سیاسی می کند. بنده هشدار می دهم که ماجراجویی های سیاسی عاقبت خوشی برای آنها نخواهد داشت. ما چیزی را از دست نمی دهیم ولی آنها خواهند بود که این فرصت طلایی را از دست خواهند داد.