اخبار مصر/

تظاهرات طرفداران اخوان در مناطق مختلف/ واکنش الببلاوی به انفجارهای الجیزه

آفریقا و خاورمیانه

تظاهرات طرفداران اخوان المسلمین در مناطق مختلف،کشف 300 هواپیمای کوچک جاسوسی در اسکندریه و ادامه واکنش ها به انفجارهای امروز الجیزه از مهمترین اخبار این کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه الیوم السابع، منابع امنیتی مصری از بازبینی فیلم های دوربین های محل انفجار بالای پل الجیزه خبر دادند.

از سوی دیگر منابع وابسته به وزارت بهداشت مصر اعلام کردند: در انفجار تروریستی در الجیزه، شش نفر زخمی شده اند اما کسی کشته نشده است.

منابع مصری از باز شدن پل الجیزه پس از انفجار دو بمب امروز که از سوی موتور سواران ناشناس به سوی نیروهای امنیتی پرتاب شد خبر دادند.

حازم الببلاوی نخست وزیر موقت مصر اعلام کرد: حادثه تروریستی امروز صبح در الجیزه محکوم است و این اقدامات تروریستی نمی تواند امنیت و ثبات کشور را خدشه دار کند  و مصری ها بر عزم خود برای اجرای نقشه راه ترسیم شده اصرار دارند و مصر باقی و تروریسم رو به زوال است.

هشام برکات دادستان کل مصر نیز خواستار تحقیات فوری درباره انفجارهای الجیزه که تعدادی زخمی برجای گذاشت شد.

این درحالی است که تیمی از دادستانی الجیزه به ریاست حاتم فضل با حضور در بیمارستان، گفته های زخمی شدگان درباره انفجار دو بمب را ثبت کرد.

رسانه های مصری اعلام کردند: جنبش موسوم به ولع با اعلام موجودیت در شبکه پایگاه اجتماعی فیس بوک مسئولیت انفجارهای امروز الجیزه را بر عهده گرفت.

از سوی دیگر احمد الطیب شیخ الازهر خواستار اعزام افرادی به سراسر مصر برای مقابله با افکار افراطی شد.

خبر دیگر اینکه محمود حلمی الشریف سخنگوی باشگاه قضات مصر گفت: نظارت ما بر انتخابات ریاست جمهوری یک وظیفه ملی و میهنی است.

این در حالی است که  نیروهای امنیتی مصری تظاهرات طرفداران اخوان المسلمین را در برابر مسجد بلال بن ریاح در شهرک نصر قاهره با گاز اشک آور مورد حمله قرار دادند.

منابع وابسته به اخوان المسلمین از تظاهرات طرفداران این گروه در برابر مسجد استقامه در حلوان خبر دادند.

در منطقه المعادی قاهره نیز طرفداران اخوان المسلمین علیه ارتش شعار سر دادند.

تظاهرکنندگان طرفدار اخوان المسلمین به سوی میدان النعام در عین شمس حرکت کردند و با وجود درخواست برگزار کنندگان تظاهرات از زنان برای جدا شدن از صف تظاهرکنندگان از بیم درگیری با نیروهای امنیتی اما زنان همچنان بر حضور در تظاهرات اصرار کردند.

از سوی دیگر مسئولان امنیتی در اسکندریه از کشف محموله اسباب بازی که در داخل آن 300 هواپیمای جاسوسی کوچک وجود داشت و دارای تکنیک عالی تصویربرداری و جاسوسی است خبر دادند.

این منابع اعلام کردند: از این هواپیماها برای کسب اطلاعات از مراکز نظامی برای منفجر کردن آن استفاده می شود.