سفر کرزای به روسیه

سیاسی

رئیس‌جمهوری افغانستان امروز (جمعه) به شهر سوچی در روسیه سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ هدف این سفر شرکت در مراسم گشایش بازی‌های المپیک زمستانی در سوچی، واقع در کرانه دریای سیاه در روسیه است که از فردا (شنبه) آغاز می‌شود.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان که به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده است که حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان را هیاتی از مقامات عالی‌رتبه دولتی از جمله ضرار احمد مقبل عثمانی، وزیر امور خارجه و رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی همراهی می‌کند.

از اهداف دیگر سفر کرزای به روسیه، دیدار و گفت‌وگو با رئیسان جمهوری روسیه و چین و بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد است. هنوز جزئیاتی در مورد محور گفت‌وگوهای رئیس جمهوری افغانستان در سوچی منتشر نشده است.

حامد کرزای در حاشیه اجلاس سازمان همکاری های شانگهای با رئیس جمهوری روسیه ملاقات کرد و در مورد انتخابات و خروج نیروهای ناتو صحبت کرد. این سفر به دعوت رسمی ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه انجام شده است.

در ماه سپتامبر سال گذشته در دیداری که حامد کرزای با همتای روس خود داشت، در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، خروج نیروهای ناتو از افغانستان و روابط دو کشور گفت‌وگو شد. در این مذاکرات ابراز امیدواری شد که رئیس جمهوری بعدی افغانستان هم روابط خود را با روسیه حفظ کند.

کرزای در اوج تنش‌های سیاسی بین افغانستان و آمریکا بر سر موافقتنامه امنیتی به روسیه سفر کرده است. سفر حامد کرزای به روسیه از چند روز قبل بر سر زبان‌ها است. کارشناسان افغان گفته‌اند که سفرهای منطقه‌ای رئیس جمهوری افغانستان به روابط افغانستان با غرب بی ارتباط نیست.

بازی‌های المپیک زمستانی سوچی روسیه، از فردا آغاز می‌شود. روسیه وقت زیادی را برای برگزاری این بازی‌ها گذاشته و هفته‌ها قبل برای تامین امنیت بازی‌های المپیک سوچی تدابیری در نظر گرفته است.

انتهای پیام

کد N108851