پادشاه اردن: تنها راهکار تحقق صلح خاورمیانه تشکیل دو کشور است

سیاسی

پادشاه اردن در دیدار با رئیس‌جمهوری مکزیک با بیان اینکه راه حل تشکیل دو کشور تنها راهکار تحقق صلح خاورمیانه است، گفت: حل و فصل درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطین در راس اولویت‌ها و منافع ما قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در دیدار با انریکه پنانیتو، رئیس‌جمهوری مکزیک نسبت به موفقیت مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل ابراز امیدواری کرد.

وی بر لزوم رسیدن به راه حل صلح دائم بر اساس راهکار تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل و بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل و طرح صلح کشورهای عربی تاکید کرد.

عبدالله دوم راه حل تشکیل دو کشور را تنها راه برای تحقق صلح و امنیت در منطقه دانست. وی گفت: مساله حل درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطین در راس اولویت‌ها و منافع ما قرار دارد و ما به عنوان حامی و حافظ اماکن مقدس در قدس از هیچ تلاشی در زمینه حفظ و حمایت از این اماکن فروگذاری نخواهیم کرد.

پادشاه اردن و رئیس‌جمهوری مکزیک در این دیدار ابراز امیدواری کردند که نشست ژنو 2 به اجرای کامل بیانیه ژنو 1 که در ژوئن 2012 صادر شد، بینجامد و پایگاه استواری برای ادامه مذاکرات جهت رسیدن به صلح دائم در سوریه باشد.

دو طرف در این دیدار ضمن درخواست مجدد از همگان برای احترام گذاشتن به حقوق بشر، از تدابیر اتخاذ شده توسط شورای امنیت سازمان ملل و سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی قدردانی کردند.

عبدالله دوم و پنانیتو همچنین بر اهمیت ادامه مذاکرات جهت رسیدن به راه حل سیاسی بحران سوریه تاکید کردند.

از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری مکزیک نسبت به اوضاع آوارگان سوری در کشورهای منطقه ابراز نگرانی و بر لزوم تلاش جامعه جهانی جهت حمایت از کشورهای میزبان آوارگان مذکور تاکید کرد.

ملک عبدالله دوم سفر کاری خود به مکزیک را از پنجم فوریه جاری و با هدف تقویت روابط سیاسی و پیوندهای دوستی و همکاری میان دو کشور آغاز کرده و تا هفتم فوریه ادامه دارد.

انتهای پیام

کد N108783