رویترز خبر داد :

درخواست بودجه 4.5 میلیارد دلاری برای توسعه سپر موشکی آمریکا

آمریکا اروپا

وزارت دفاع آمریکا از تصمیم خود برای درخواست بوجه ای به ارزش چهار میلیارد و 500 میلیون دلار برای توسعه سپر موشکی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) در نظر دارد برای توسعه سپر موشکی تقاضای بودجه چهار میلیارد و 50 میلیون دلاری از کنگره کند.

همانند همیشه مقابله با تهدیدات موشکی ایران و کره شمالی بهانه ای است که مقامات پنتاگون برای کسب بودجه ذکر می کنند. تقریبا یک میلیارد دلار از این مبلغ برای استقرار یک رادار دفاعی جدید در آلاسکا و 560 میلیون دلار نیز برای نصب یک سیستم رهگیر جدید در نظر گرفته شده است.

براساس این گزارش، درخواست بودجه اضافی برای سپر موشکی در حالی از طرف پنتاگون مطرح می شود که دولت این کشور برای کاهش هزینه های نظامی در دیگر بخشها تحت فشار است.

این بودجه در حالی مطرح می شود که در هفته گذشته بار دیگر شاهد بروز تنش هایی میان روسیه و آمریکا به سبب فعالیت های موشکی مسکو بودیم. روابط روسیه و آمریکا از روز پنجشنبه 10 بهمن و بعد از انتشار گزارش روزنامه نیویورک تایمز در مورد آزمایش موشک کروز از سوی مسکو، بار دیگر متشنج شده و در این میان کرملین در تلاش است تا از شدت گرفتن تنش ها و متهم شدن به نقض معاهدات بین المللی جلوگیری کنند.

اما گزارش روز پنجشنبه نیویورک تایمز در خصوص اینکه روسیه اقدام به آزمایش نسل جدیدی از موشک های کروز کرده موجب شده تا آمریکا دستاویر جدیدی در خصوص انتقاد از روسیه به دست آورد. در همین رابطه "جن ساکی"، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا عنوان کرد که با توجه به گزارشهای موجود مبنی بر پرتاب یک موشک کروز توسط روسیه، واشنگتن در حال بررسی احتمال نقض معاهده کنترل تسلیحات 1987 توسط مسکو است.

به گفته ساکی، واشنگتن در حال بررسی این موضوع است تا نقض احتمالی معاهده کنترل تسلیحات روسیه - آمریکا که در سال 1987 توسط رونالد ریگان، رئیس‌جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف آخرین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی به امضا رسید، مشخص کند.