مقام مذاکره کننده سوری: آمریکا برای تشدید بحران در سوریه تلاش می کند

آمریکا,سوریه

مسکو- ایرنا- یک مقام مذاکره کننده سوری آمریکا را متهم کرد که برای تشدید بحران و تنش ها در سوریه تلاش و برنامه ریزی می کند.

به گزارش ایرنا، ˈمحمد خیر اقامˈ عضو هیات رسمی دولت سوریه در مذاکرات ژنو2 روز جمعه در گفت و گو با رادیو دولتی صدای روسیه افزود: آمریکا تلاش می کند هیات رسمی سوریه در مذاکرات آتی با گروه های معارض برخی مفاد توافقنامه ژنو را به نفع معارضان نادیده بگیرد.

وی یادآورشد که اما این امر امکانپذیر نیست زیرا مواضع هیات رسمی سوریه بر قانون اساسی و قوانین کشور سوریه استوار شده است.

دور اول مذاکرات هیات های دولت سوریه و گروه های معارض از 27 تا 31 ماه ژانویه گذشته برگزار شد و قرار است دور دوم این مذاکرات روز دهم ماه فوریه جاری انجام گیرد.

عضو هیات رسمی سوریه گفت: طرف آمریکایی در کنفرانس ژنو2 هیچ تمایلی برای توجه به مواضع دیگران نداشت و فقط بر مواضع خود در مورد مناقشه سوریه تاکید می کرد.

اقام گفت: در این کنفرانس به ویژه روبرت فورد سفیر آمریکا در سوریه بر مواضع واشنگتن پافشاری بیشتری داشت و به همراه برخی اعضای هیات آمریکایی ادعا می کرد که هیات رسمی سوریه نماینده مردم سوریه نیست.

وی افزود: اما ما حق داریم که خود را نماینده اکثریت مردم سوریه از جمله بسیاری از سوری های مقیم خارج از کشور بدانیم و در مذاکرات سوری بر نقطه نظرات خود در باره حل و فصل بحران ایستادگی خواهیم کرد.

عضو هیات دولت سوریه در مذاکرات گفت: در دور دوم مذاکرات از مخالفان خواهیم خواست به وجدان خود مراجعه کرده و مانند یک سوری رفتار کنند و به سرنوشت هموطنان خود و نه کسانی که در آن طرف آبها (آمریکا) مقیم شده و علاقمند به ادامه بحران هستند، فکر کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه ائتلاف ملی مخالفان را نماینده تمام اقشار مردم سوریه نمی دانید این امر مانع توجه به مواضع هیات به این تشکل نمی شود؟، اظهار داشت: نه، مانع نمی شود. پیشنهاد ما ساده است. ما خواهان حل و فصل بحران از راه مذاکره سیاسی هستیم و بر این باوریم که این گفت وگوها به یافتن راه حل قابل قبولی برای حل مسایل سوریه کمک می کند و بنابراین برای هر گونه گفت وگو با طرف های مقابل آمادگی داریم.

وی گفت: رویکرد آمریکا و روسیه در بحران سوریه بسیار متفاوت است و مسکو بر حل و فصل بحران با رعایت قوانین و توافقنامه های بین المللی و خودداری از مداخله خارجی تاکید می کند. این موضع به ما نزدیک است.

اقام همچنین یادآورشد که آمریکا به سیاست معیارهای دوگانه متوسل می شود و فقط برای تشدید بحران تلاش می کند.

وی افزود: مقام های آمریکایی در حرف از حل و فصل سیاسی حمایت می کنند اما در عمل همه تلاش های ممکن را برای تشدید مناقشه در سوریه بکار می گیرند.

اروپام/2242**518**1010
کد N108591