الزعبی: هدف ما دستیابی به راهکار سیاسی به رهبری سوریه است

سوريه

وزیر اطلاع‌رسانی سوریه تاکید کرد: گزینه ما از زمان آغاز خشونت‌ها در سوریه دستیابی به راهکار سیاسی میان دولت و مخالفان آن بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، عمران الزعبی، وزیر اطلاع‌رسانی سوریه عنوان داشت: دمشق از زمان صدور بیانیه اول ژنو در سال 2012 تاکنون دیدگاه خود را نسبت به مشارکت در نشست ژنو تغییر نداده است و این رویکرد همواره همسو با گزینه روند سیاسی است که موجب دستیابی به یک راهکار سیاسی می‌شود؛ راهکاری که حاکمیت سوریه، استقلال و وحدت آن را حفظ می‌کند و مانع از کشتار و خونریزی می‌شود.

وی درمصاحبه با تلویزیون سوریه خاطرنشان کرد: ما از زمان آغاز بحران در سوریه تاکنون از دستیابی به راهکاری سیاسی میان طرفین درگیر در این کشور که موجب دستیابی به نتایج ملی سوریه می‌شود، سخن گفته‌ایم و هرگونه اظهاراتی خلاف این بی‌اساس است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما در ژنو 2 حاضر شدیم و آماده هرگونه مذاکرات سیاسی و جدی در راستای منافع کشور بودیم اما مشکل اینجاست که طرف مقابل تنها با یک هدف به ژنو آمد و آن تشکیل دولت انتقالی است و این امری اشتباه و غیر قابل قبول است. ما برای همکاری و تشکیل حکومت یکپارچه ملی، برگزاری انتخابات آزاد آماده هستیم و از هیچ چیزی هراس نداریم و تمامی این امور طبق قانون در زمان مشخص انجام می‌شود؛ خواه مخالفان حاضر بشوند و خواه حاضر نشوند.

الزعبی عنوان داشت: استقلال و حاکمیت کشور، عدم پذیرش مداخله خارجی و مبارزه با تروریسم اصولی هستند که هیچ کشوری آن را رد نمی‌کند اما با این وجود هیات مخالفان از پذیرش ‌آن امتناع ورزید و این امر بیانگر آن است که مخالفان هیچ‌گونه پیوند مشترکی را نمی‌خواهند. دولت سوریه پیش از ژنو و پس از آن در قوانین بین‌المللی دارای حاکمیت بوده و این دولت با تمامی وزارتخانه‌ها، نهادها، کارخانه‌ها، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌های آن باقی خواهد ماند.

وزیر اطلاع‌رسانی سوریه تاکید کرد: ما خط قرمزی داریم که به هیچ وجه قابل مذاکره نیست و آن تجاوز از قانون اساسی و اراده مردم است. ما آن را نمی‌پذیریم و اجازه نخواهیم داد هیچ طرفی به قانون اساسی کشور و اراده مردمی که این قانون را به وجود آورده است و به دولت اختیاراتی را داده است، آسیب بزند.

انتهای پیام

کد N108558