هشتمین میزگرد کارشناسان سیاسی ایران و ترکیه در استانبول آغاز به کارکرد

هشتمین میزگرد,ایران و ترکیه

آنکارا – ایرنا – هشتمین میزگرد مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و مرکز مطالعات استراتژیک آسیایی ترکیه (تاسام) روز جمعه در استانبول شروع به کار کرد.

به گزارش ایرنا، در این میزگرد که با عنوان ˈدر دوره جدید – روابط ایران و ترکیه، فرصتها و تهدیدها ˈ برگزار می شود ، هیات کشورمان به ریاست ˈ هادی سلیمان پور ˈ معاون وزیر خارجه و رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه ( ICRE)،ˈ منوچهر متکیˈ وزیر خارجه پیشین و سفیر سابق ایران در ترکیه، ˈابراهیم طاهریان و محمد ایرانیˈ از سفرای سابق ایران، شرکت دارد.

از طرف ترکیه نیز هیاتی به ریاست ˈسلیمان شنسویˈ رییس تاسام به همراه چندتن از سفرای سابق ترکیه همچون مراد بیلحان، سلیم کاراعثمان اوغلو، امید پامیر، اوغوز چلیککول و اساتید دانشگاهی همچون سما کالایجی اوغلو، مصطفی کبار اوغلو کارشناس خلع سلاح بین المللی، نجمی دای دای فیزیکدان هسته ای و عضو هیات مدیره تاسام، بورا بایراکتار از یورو نیوز و مسوولان و کارشناسانی از اتاقهای فکری مهم ترکیه حضور دارد.

این میزگرد با همکاری دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه ( IPIS ) و TASAM برگزار می شود.

نخستین میزگرد در 12 نوامبر 2008 میلادی با میزبانی تاسام در استانبول برگزار شد و از آن سال به بعد همه ساله بطور دوره ای در استانبول و تهران برگزار می شود.

این میزگرد بر اساس پروتکل همکاری بین تاسام و آی.پی.آی.اس به طور منظم و دوره ای بین کارشناسان ارشد و اساتید و صاحب نظران دوکشور برگزار می شود که این نشست با توجه به اینکه اولین نشست بعداز روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ˈحسن روحانیˈ رییس جمهوری ایران و توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 برگزار می شود، اهمیت خاصی دارد.

شرکت کنندگان در این میزگرد در باره موضوعات ˈروابط اقتصادی: فرصتها و دشواریهاˈ، ˈسیاست های انرژی: ژئوپلیتیک و نتایج امنیتیˈ، ˈتوافق هسته ای ایران و P5+1 و چشم انداز چندبعدیˈ، ˈاشتراک فناوری، همکاری دانشگاهی و فرهنگیˈ، ˈتحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعیˈ، ˈایران و ترکیه و حوزه مدیترانه، خاورمیانه (عراق و سوریه)، آفریقا، آسیای مرکزیˈ، روابط جدید با سازمانهای شانگهای، سیکا، اتحادیه اروپا، دی 8 و راهبردهای منطقه ای و ˈقدرتهای در حال رشد و هماهنگی با ساختارهای مدیریتی جهانی در دنیای چند قطبیˈ به بحث و تبادل نظر می پردازند.

سلیمان شنسوی در پیامی به مناسبت برگزاری این میزگرد گفت: برگزاری این میزگرد به دنبال توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 و در حالیکه تحولات بسیار مهمی در منطقه در حال وقوع است و کنفرانس ژنو 2 ادامه دارد و در ایران دولت تازه ای با گفتمان متفاوتی روی کارآمده است، فرصتی ارزنده برای بحث و بررسی کارشناسان و دست اندرکاران امور سیاست بین المللی و اقتصادی و تجاری به دست داده است.

او ایران و ترکیه را دوکشور همسایه دارای روابط عمیق تاریخی خواند و گفت: برای ترکیه، ایران و برای ایران، ترکیه کشور بسیار مهمی است.

خاورم/2011**230**1586
کد N108532