در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان

کری: اشتباه است ایمان‌مان به روند مذاکرات با ایران را از دست بدهیم

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اعتقاد دارم اشتباه است که ایمان‌مان را درباره روند مذاکرات از دست بدهیم؛ در حالی که اکنون در میانه این روند قرار داریم.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اعتقاد دارم اشتباه است که ایمان‌مان را درباره روند مذاکرات از دست بدهیم؛ در حالی که اکنون در میانه این روند قرار داریم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کری در مصاحبه‌ای با خبرگزاری سی‌ان‌ان، در پاسخ به سوالی درباره رفت و آمد هیات‌های فرانسوی و ترک به ایران برای از سرگیری تجارت با این کشور گفت: هنوز درهای تجارت به سوی ایران باز نیست. خود ایران نیز می‌داند که هنوز به تجارت نمی‌تواند روی باز نشان دهد. تحریم‌ها علیه برخی از شرکت‌ها به خصوص از زمانی که توافق ژنو دست یافته، افزایش یافته است. ما هنوز تحریم‌هایی علیه ایران داریم و آشکارا اعلام کرده‌ایم که تحریم‌ها پا برجا باقی مانده است. بنابراین اگرچه فرانسه تجاری به ایران می‌فرستد اما آنها قادر به دور زدن تحریم‌ها نیستند. این افراد نیز تحریم می‌شوند اگر بر خلاف این روند عمل کنند. البته خود آنها نیز از این مساله با خبر هستند و ما به آنها هشدار داده‌ایم.

وی ادامه داد: اما به برخی از کشورها اجازه داده شده است که در برخی از حوزه‌های خاص با ایران تجارت داشته باشند. فهرستی از حوزه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد شما نمی‌توانید در این حوزه‌ها تجارت داشته باشید اما برخی از حوزه‌های دیگر وجود دارد که تجارت در این حوزه‌ها امکان‌پذیر است.

کری اضافه کرد: در واقع(پس از توافق) میلیاردها دلار به اقتصاد ایران واریز می‌شود. برخی از صنایع اکنون می‌توانند تجارت با کشورهای دیگر داشته باشند در حالی که در گذشته چنین اجازه‌ای نداشته‌اند.

وی افزود: من اعتقاد دارم که اکنون اشتباه است که ما ایمانمان را درباره روند مذاکرات از دست بدهیم. در حالی که اکنون در میانه این روند قرار داریم. ایالات متحده به همراه متحدانش در 1+5 توافق کردند که اکنون زمان مذاکره است. ما تحریم‌ها را افزایش نمی‌دهیم و این اظهارات ما این معنی را می‌دهد که اگر ما مذاکره می‌کنیم، بدین معنی است که نمی‌خواهیم مقصر ایجاد هرگونه تنشی باشیم که بتواند مذاکرات را تخریب کند.

کری با اشاره به تلاش کنگره برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: در درجه اول باید به این نکته اشاره کرد که تحریم‌های جدید کنگره زمانی به مرحله اجرا می‌رسد که تنها مذاکرات شکست بخورد.

انتهای پیام

کد N108373