چند شرکت در اروپا و خاورمیانه به اتهام ارتباط با ایران تحریم شدند

ایران در جهان

وزارت خزانه داری آمریکا چند فرد و شرکت جدید از اروپا و کشورهای خاورمیانه را به اتهام کمک به ایران برای دور زدن تحریم ها در فهرست سیاه خود قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت خزانه داری آمريکا دیروز پنجشنبه اعلام کرد که اين شرکتها و افراد در زمينه کمک به ايران برای دور زدن تحريمهای مالی آمريکا عليه ايران مجازات شدند.

به موجب این تحریمها اين شرکتها ديگر نمی توانند با نظام مالی آمريکا در ارتباط باشند. خزانه‌ داری آمريکا در بیانیه ای اعلام کرد که اقدام جديد آمريکا در تحريم شرکتهای ناقض تحريمهای ايران نشانه عزم و تعهد اين کشور برای ادامه تحريم‌های موجود عليه تهران است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، افراد و شرکتهايی که پنجشنبه به فهرست تحریمهای آمريکا اضافه شده‌اند از کشورهای ترکيه، اسپانيا، آلمان، گرجستان، افغانستان، ايران، ليختن اشتاين و امارات متحده عربی هستند.

خزانه‌ داری آمريکا می گويد که اين شرکتها و افراد برای دور زدن تحريم های مالی عليه ايران و فروش نفت و همچنین انتقال فناوری نظامی به تهران کمک کرده‌اند؛ همچنين به گفته مسئولان اين وزارتخانه، شرکت های اسپانيايی در دستيابی به تکنولوژی هسته ای به ايران کمک کرده اند.

اين دومين بار از زمان توافق هسته ای ژنو  است که آمريکا افراد و شرکتهايی را به خاطر نقض تحريمهای ايران در فهرست سیاه خود قرار می دهد.