مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی فردا در تهران برگزار می شود

سیاست خارجی

مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در پی پایان اجرای توافق 6 ماده ای فردا در تهران با حضور نمایندگان ایران و آژانس برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، مذاکرات ایران و آژانس بین المللی در پی توافق 6 ماده ای دو طرف در 20 آبان ماه از فردا در تهران آغاز خواهد شد.

بر اساس این گزارش ، ایران و آژانس در آبان ماه طی توافقنامه ای در تهران که به امضای یوکیو آمانو ، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان رسید ، توافق کردند که ایران برخی از اقدامات داوطلبانه را برای تلطیف فضای موجود صورت دهد.

بازدید بازرسان آژانس از معدن گچین بندرعباس و کارخانه آب سنگین اراک از جمله این اقدامات بود. بازرسان در تاریخ 17 آذر ماه از آب سنگین اراک و 9 بهمن ماه از معدن گچین بندر عباس بازدید کردند.

ایران همچنین بر اساس توافق صورت گرفته برخی از اطلاعات را نیز در اختیار آژانس قرار داده است که به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه بیعت با آرمان های امام راحل درحرم مطهر تقریبا تمام 6 بند را به پایان رساندیم البته مواردی است که مراحل آخر خود را طی می کند و قرار شد که بعد از توقف سه ماهه که 6 بند را برای تلطیف فضا پاسخ می دهیم  برای آینده مذاکره با آژانس صحتبمان را ادامه دهیم.

در پی این اقدامات مذاکرات ایران و آژانس فردا ، شنبه 19 بهمن ماه در تهران آغاز خواهد شد.

نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز وارد تهران خواهند شد . بر اساس این گزارش مذاکرات به سرپرستی رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس و ترو واریو رانتا معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان‌ها برگزار می‌شود.

آژانس در این مذاکرات ارزیابی از اقدامات صورت گرفته را ارائه خواهد کرد و طرفین مذاکرات را برای ادامه همکاری ها خواهند داشت .