تشدید اختلافات درباره ایران/

مخالفت کلینتون و آیپک با تحریم های جدید ایران/ واشنگتن تحریم صدا و سیما را لغو کرد

ایران در جهان

رئیس جمهور اسبق آمریکا و کمیته آیپک (قدرتمندترین لابی یهودیان در واشنگتن) با اعمال تحریم های جدید علیه ایران در زمان انجام مذاکرات کشورهای 1+5 با تهران مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پولیتیکو با اشاره به مخالفت "بیل کلینتون" و آیپک با وارد کردن فشارهای جدید به ایران می نویسد : تلاش های کاخ سفید برای به تعویق انداختن رای گیری در کنگره در مورد تحریم های جدید ایران در این هفته به موجب درخواست بیل کلینتون و آیپک برای خودداری از تصویب تحریم های جدید علیه تهران، به یک موفقیت بزرگ رسید.

به نوشته پولیتیکو، کلینتون و کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل (آیپک) به طور مشترک از موضع "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا، در مورد مذاکرات هسته ای با ایران حمایت کرده و مخالفت خود را با اعمال فشارهای جدید بر تهران در زمان انجام مذاکرات اعلام کردند. پیش از بیل کلینتون، "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه سابق آمریکا، نیز با اعمال فشارهای جدید بر ایران مخالفت کرده بود.

کاخ سفید از مدتها قبل به کنگره آمریکا هشدار داده که در شرایط فعلی اعمال هر گونه تحریم جدید علیه ایران به معنای شکست توافقنامه هسته ای ژنو خواهد بود. در همین رابطه، باراک اوباما شخصا و همچنین "جان کری" وزیر امور خارجه این کشور، بارها در مورد عواقب اعمال تحریم های جدید علیه ایران هشدار داده اند.

از چند روز دیگر دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 برای رسیدن به توافق نهایی در خصوص موضوع هسته ای ایران آغاز می شود. بر اساس توافقنامه هسته ای ژنو، در طول انجام این مذاکرات اعمال هر گونه فشار جدیدی از سوی آمریکا و اروپا بر ایران ممنوع است.

لغو تحریم های صدا و سیما

اما در تحولی دیگر آمریکا اقدام به لغو تحریم های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران کرد. البته لغو این تحریم ها به صورت موقت انجام می شود.

تحریم آمریکا علیه صدا و سیمای ایران به بهانه واهی ارسال امواج مضر ماهواره ای از سوی تهران، اعمال شده بود، اما یک مقام آمریکایی در این رابطه به آسوشیتدپرس گفت : برای ایالات متحده مشخص شده که اختلال های مضر ماهواره ای دیگر از  ایران صادر نمی‌شود.

این مقام آمریکایی همچنین تهدید کرده که در صورت تکرار اختلال در امواج ماهواره ای تحریمها دوباره اعمال خواهد شد.

این تحریم ها به مدت 180 روز لغو شده است و این دوره شش ماهه به شرکت های غیرآمریکایی اجازه می دهد که بدون مجازات از طرف دولت آمریکا خدمات ماهواره ای به رادیو و تلویزیون ایران ارائه کنند.

درخواست اوباما از ایران

این تحولات در حالی رخ می دهد که باراک اوباما درخواستی غیر معمول از ایران را مطرح کرده است. اوباما برای نخستین بار در یک سخنرانی عمومی از مقامات ایران خواست تا سعید عابدینی، کشیش ایرانی-آمریکایی که گفته می شود در ایران زندانی است را آزاد کنند.

اوباما این موضوع را روز ۱۷ بهمن ماه در مراسم سالیانه ای که در نخستین پنچ شنبه ماه فوریه برگزار می‌شود مطرح کرد.