ایرانشناس برجسته روس: انقلاب اسلامی ایران مردمی ترین انقلاب جهان است

ایران,انقلاب اسلامی

مسکو-ایرنا- پروفسورˈگئورگی یژوفˈ کارشناس ارشد انستیتو آسیا و آفریقا دانشگاه دولتی مسکو و از ایرانشناسان برجسته این کشورگفت: انقلاب اسلامی با اتکا به نیروی مردم ایران به پیروزی رسید و مردمی ترین انقلاب جهان است.

یژوف روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مسکو افزود: انقلاب اسلامی انقلابی الهی و روحانی بود و امام خمینی (ره) بدون هیچ کمک خارجی و با انسجام مردمی این انقلاب را به پیروزی رساند.

وی توضیح داد: بر اساس محاسبات کارشناسان و تحلیلگران این انقلاب نمی توانست اتفاق بیافتد زیرا رژیم شاه از نیروی نظامی کافی برای سرکوبی هر تظاهرات و اعتراضی برخوردار بود.

ایرانشناس روس که در ایام پیروزی انقلاب اسلامی در تهران حضور داشته است، گفت: از نزدیک شاهد پیروزی این انقلاب بودم که مردم در تحقق آن نقش اساسی ایفا کرده و دست در دست رهبر بزرگ خود پایه های رژیم شاه را فرو ریختند.

یژوف به ایام انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و یادآورشد که شاهد بودم میلیونها نفر در راهپیمایی های حمایت از انقلاب در تهران شرکت داشتند و درشهرهای دیگرایران نیز وضعیت به این شکل بود و انسجام و همبستگی مردمی نیروی بزرگی را تشکیل داده بود که نیروهای نظامی وفادار به شاه در برابر آن عاجز و ناتوان مانده بودند.

ایرانشناس روس گفت: حضور در ایران در بحبوحه انقلاب اسلامی و ثبت این رویداد بزرگ قرن بیستم در قالب مقاله را برای خود افتخار می دانم.

کارشناس ارشد دانشگاه دولتی مسکو گفت: از اینکه ملت ایران توانست آن روزهای سخت را پشت سر گذاشته و آرمان های خود را یکی پس از دیگری تحقق بخشد، خرسندم و اطمینان دارم با این پشتکار عظیم در مقطع فعلی نیز مشکلاتی که بر سر راه پیشرفت آن از طرف دشمنان ایجاد شده است از میان خواهد رفت.

وی افزود: ایران را خیلی دوست دارم و پیروزی های آن را موفقیت و پیروزی خود می دانم.

یژوف ملت ایران را ملتی شاداب و فرهنگ دوست توصیف کرد و گفت: همواره از ارتباط با ایرانیان و گفت وگو و معاشرت با آنها لذت می برم.

این کارشناس روس گفت: همیشه زمانی که اخباری از ایران به گوش می رسد با دقت دنبال می کنم و برای این کشور بزرگ و ملت باپشتکار آن آرزوی موفقیت و سرافرازی می کنم.

وی دیپلماسی دولت ایران در حل سوء تفاهم ها در باره مساله برنامه هسته ای را ستود و گفت: دستگاه دیپلماسی ایران بخوبی توانست از حقوق ملت ایران دفاع کرده و با سربلندی از این آزمون بزرگ بیرون آمد.

یرژوف گفت: برخی نیروهای تندرو در غرب و به ویژه آمریکا تلاش داشتند تا بطور کامل ایران را از اجرای برنامه هسته ای محروم کنند و تمام حقوق این کشور در معاهده های بین المللی را نادیده می گرفتند.

ایرانشناس مطرح روس افزود: آنها ادعا می کردند ایران در آینده نزدیک به سلاح اتمی دست می یابد و با همین بهانه و ادعاهای بی اساس و اثبات نشده دشواری هایی را برای ملت ایران فراهم کرده بودند که تا امروز ادامه دارد.

وی توضیح داد: خوشبختانه روز 24 نوامبر با امضای توافقنامه موقت هسته ای ژنو وضعیت دگرگون شد و مخالفان برنامه هسته ای در مواجه با دیپلماسی سنجیده ایران مجبور به عقب نشینی شدند.

کارشناس روس گفت: نتیجه و ثمره بسیار مهم این توافق بزرگ که هنوز بسیاری ابعاد مهم آن را آنطور که باید و شایسته است درک نکرده اند، لغو تدریجی تحریم ها در مورد ایران است.

وی ادامه داد: من از روز نخست که ادعاها در باره ماهیت نظامی برنامه هسته ای ایران مطرح شد آن را باور نکردم زیرا با شناخت 50 ساله که از ملت ایران نمی توانم هضم کنم ملتی با این فرهنگ و تمدن بمبی این چنین مخرب بسازد که به آسانی انسانها را نابود کند.

یژوف افزود: به همین دلیل در سخنان خود همواره از ملت ایران دفاع کرده و فرهنگ دوستی آن را الگویی برای دیگر ملت ها عنوان کرده ام.

ایرانشناس روس گفت: در این روزها که در ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم برای رهبر مدبر انقلاب اسلامی آیت الله خامنه ای، دولت و ملت بزرگوار ایران آرزوی موفقیت، پیروزی و بهروزی می کنم.

وی افزود: همچنین آرزومندم که روابط ایران و روسیه همواره سیر تصاعدی داشته باشد و هیچ مشکل یا مساله ای در مسیر رشد و گسترش همکاری های دو کشور مانع ایجاد نکند.

یژوف گفت: به عنوان ایرانشناس خواهان توسعه روابط دو کشور هستم و تا کنون دهها مقاله در این راستا منتشر کرده ام و الان هم در ایام پیری خود فقط می توانم جوانترها را برای تلاش برای توسعه روابط دو کشور دوست و همسایه تشویق و راهنمایی کنم؛ کاری که با عشق و علاقه انجام می دهم.

اروپام/2242**518 **1010
کد N108269