اوکراین خواستار انجام تحقیقات بین المللی درباره حوادث این کشور شد

تحقیقات بین المللی,حوادث

مسکو-ایرنا- معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین خواستار انجام تحقیقات بین المللی درباره حوادث این کشور شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رادیو دولتی صدای روسیه، ˈآندره پورتنوفˈ روز جمعه در دیدار با ˈنیلز مویژنکˈ کمیسار امور حقوق بشر شورای اروپا گفت: اوکراین خواهان جلب مشارکت سازمان های بین المللی در تحقیقات در باره حوادث دو ماه این کشور که منجر به بروز بحران سیاسی شده است.

وی افزود: پیشنهاد می کنیم سازمان های معتبر بین المللی در تحقیقات پیرامون رویدادهای اوکراین به ما کمک کنند.

معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفت: موضع رسمی اوکراین شامل درخواست کمک در تحقیقات مربوط به حوادث و حل و فصل بحران می شود.

پورتنوف بر لزوم ارزیابی منصفانه اقدامات سازمان های امنیتی اوکراین و معترضان در هنگان تظاهرات در کی یف و شهرهای دیگر این کشور تاکید کرد.

موج اول اعتراضات در اوکراین از روز 21 ماه نوامبر سال گذشته و در پی خودداری رییس جمهوری این کشور از امضای قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا آغاز شد و تا اواسط ماه دسامبر سال گذشته ادامه یافت.

مخالفان دولت اوکراین موج دوم اعتراضات را از روز 19 ماه ژانویه گذشته در اعتراض به تصویب مجموعه قوانینی درباره اعتراضات و تشدید مجازات شرکت کنندگان در آن آغاز کردند که با زد و خورد با ماموران پلیس همراه بود و در جریان این حوادث دست کم پنج نفر کشته و صدها نفر از دو طرف مجروح و حدود 80 نفر از معترضان بازداشت شدند.

اروپام/2242**518 **1010
کد N108187