کامرون خطاب به اسکاتلند: از ما جدا نشوید!

نخست‌وزیر انگلیس امروز (جمعه) در درخواستی احساسی از اسکاتلند خواست تا بخشی از بریتانیا باقی بماند و به مردم این کشور هشدار داد که برگزاری یک رفراندوم در راستای استقلال، "تصویر و جایگاه" انگلیس در جهان را متزلزل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس که حزب محافظه‌کارش تنها یکی از 59 کل کرسی انگلیس در اسکاتلند را دارد، یکی از احساسی‌ترین دفاعیه‌های خود از بریتانیا را که متشکل از انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است، در لندن ایراد کرد.

کامرون در این سخنرانی گفت: ما بدون اسکاتلند شدیدا ضعیف خواهیم شد. اگر اسکاتلند را از دست دهیم، اگر بریتانیا تغییر کند، از وجهه و شهرت ما کاسته می‌شود. حقیقت واضح و روشن این است که اگر با هم باشیم اهمیت ما در جهان نیز بیشتر می‌شود.

مردم اسکاتلند 18 سپتامبر سال جاری میلادی در رفراندومی تصمیم می‌گیرند که باید به اتحاد 307 ساله خود با انگلیس پایان دهند و از بریتانیا جدا شوند یا خیر. اسکاتلند جمعیتی برابر با پنج میلیون تن دارد و یکی از منابع نفتی دریای شمال است.

یک رای مثبت، آینده ناوگان زیردریایی اتمی انگلیس که در اسکاتلند مستقر است را متزلزل و ادعای لندن برای داشتن یک کرسی دائمی در سازمان ملل و نفوذش در اتحادیه اروپا را ضعیف می‌کند. افراد عضو اتحادیه اروپا که با این مساله آشنا هستند، می‌گویند، دیوید کامرون نمی‌خواهد در تاریخ به عنوان نخست‌وزیری که اسکاتلند را از دست داد شناخته شود. اما وی پذیرفته است که گذشته مرفه و سیاست‌های راست میانه‌اش بدان معنا است که وی نسبت به جناح چپ انگلیس بهترین فرد برای متقاعد کردن اسکاتلندی‌ها در مورد اتحاد با بریتانیا نیست.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تنها یک سوم مردم اسکاتلند خواهان جدایی از بریتانیا هستند. اما هنوز بسیاری از رای‌دهندگان تصمیم نهایی خود را نگرفته‌اند و به گفته کامرون نتیجه معلوم نیست.

کامرون خطاب به انگلیس، ولز و ایرلند شمالی تاکید کرد تا به مردم اسکاتلند بگویند: می‌خواهیم که شما با ما بمانید؛ از ما جدا نشوید.

انتهای پیام

کد N108186