پوتین: روسیه و چین مسئولیت بزرگی در امحای مواد شیمیایی سوریه دارند

رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار با همتای چینی خود با بیان اینکه مسکو و پکن در زمینه توسعه و امنیت جهانی با هم همکاری می‌کنند، گفت: روسیه و چین مسئولیت بزرگی در امحای تسلیحات شیمیایی سوریه را بر عهده دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار با شی جینپینگ، همتای چینی خود در سوچی با تاکید بر اینکه مسکو و پکن در چارچوب توسعه و امنیت جهانی تا حد زیادی با هم همکاری می‌کنند، گفت: یگان‌های دریایی روسی و چینی در حال حاضر مسئولیت بزرگی را در امحای تسلیحات شیمیایی سوریه بر عهده دارند.

وی در این دیدار ویدیو کنفرانسی را با فرماندهی رزمناو هسته‌ای روسیه (پطرس بزرگ) که همراه با کشتی گارد ساحلی چینی مسئولیت حفظ امنیت در عملیات انتقال اولین بخش تسلیحات شیمیایی به آب‌های بین‌المللی را بر عهده داشت، برگزار کرد.

پوتین تاکید کرد: مسکو و پکن تلاش زیادی برای حل بحران سوریه کرده‌اند و دو کشور به همکاری خود در زمینه تقویت امنیت بین‌المللی ادامه خواهند داد.

وی گفت: روسیه و چین به خاطر تحقق هدف مذکور حجم تبادل تجاری خود را به 100 میلیارد دلار در سال افزایش می‌دهند.

پوتین با بیان اینکه همکاری دوجانبه میان دو کشور افزایش خواهد یافت، گفت: تماس‌ها و ارتباطات سیاسی میان روسیه و چین و همچنین همکاری میان دستگاه‌های امنیتی و موسسات نظامی دو کشور افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر، دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد: ولادیمیر پوتین در سال جاری میلادی دو بار به چین سفر خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N108052