مقامات مونته نگرو به عضویت این کشور در ناتو امیدوارند

عضویت,مونته نگرو

بلگراد- ایرنا - وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر مونته نگرو در رابطه با عضویت این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) گفت که ˈپودگوریتساˈ شانس زیادی دارد که در اولین اجلاس ناتو برای عضویت در این سازمان نظامی دعوت شود.

به گزارش ایرنا از منابع خبری، ˈایگور لوکشیچˈ روز پنجشنبه در مصاحبه با رادیو مونته نگرو گفت: دعوت برای ورود به ناتو تنها به این کشور بستگی ندارد، بلکه به آمادگی اعضای این پیمان نظامی جهت ادامه گسترش آن نیز مهم است، البته اگر در اجلاس ناتو در ماه سپتامبر گسترش این سازمان نظامی مطرح شود.

وی در این رابطه افزود: در صورتیکه در اجلاس ناتو در ماه سپتامبر موضوع گسترش ناتو مطرح شود، در آن صورت مطمئن هستم که می توانیم به خبر خوش امیدوار باشیم.

وزیر خارجه مونته نگرو ورود به ناتو را یک فرایند دو جانبه دانست وگفت: همانطورکه تعهدات ˈپودگوریتساˈ برای ورود به ناتو مطرح است، آمادگی این سازمان نظامی برای ادامه گسترش و اهداف استراتژیکی آن نیز مهم است.

وی به اظهارات برخی از مقامات احزاب اپوزیسیون در مورد پیاده کردن سیاست بی طرفی نظامی مونته نگرو در قبال سازمان نظامی ناتو اشاره کرد و گفت که سیاست بی طرفی برای کشور از لحاظ مالی گرانتر از عضویت در ناتو تمام می شود.

وزیر خارجه مونته نگرو تاکید کرد که عضویت در ناتو به اهداف حکومت پودگوریتسا برای اجرای مراحل عضویت در اتحادیه اروپا کمک زیادی می کند.

نارضایتی قشر کثیری از مردم مونته نگرو نسبت به فساد مالی و اصلاحات ناکافی در ساختارهای امنیتی از دلایل مهمی است که ورود مونته نگرو را در ناتو با مشکل بزرگ مواجه کرده است.

آخرین سنجش افکار عمومی در مونته نگرو نشان می دهد که بیشتر مردم این کشور با عضویت کشورشان در پیمان آتلانتیک شمالی مخالف هستند.

ˈمیلو جوکانوویچ ˈ نخست وزیر مونته نگرو پیشتر دراین باره ضمن مهم دانستن تقویت حمایت عمومی برای عضویت مونته نگرو در ناتو گفت: دولت با استدلال های قوی بایستی مردم را به اهمیت عضویت کشور در این سازمان نظامی آشنا کند.

نخست وزیر مونته نگرو اضافه کرد: عضویت در ناتو ضمن اینکه ثبات و امنیت کامل کشور را ضمانت می کند، موجب صلح در منطقه بالکان غربی و افزایش قابل توجه سرمایه گذاری خارجی در کشور می شود.

وی در مورد مراحل عضویت در ناتو ابراز امیدواری کرد این کشور در اولین دور گسترش ناتو به عضویت در این سازمان نظامی درآید.

حکومت کنونی مونته نگرو که عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو را از اولویت های خود برای پیشرفت این کشور می داند، تلاش دارد که در اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی که در ماه سپتامبر امسال در انگلیس برگزار می شود، به عضویت در ناتو درآید تا اینکه راه را برای سرعت بخشیدن به مراحل عضویت در اتحادیه اروپا هموار سازد.

مونته نگرو چهارم دسامبر سال 2009 میلادی به برنامه طرح عملی ناتو پذیرفته شد که آخرین مرحله و یکی از شرایط مهم برای عضویت هر کشور در پیمان ناتو محسوب می شود.

مونته نگرو آخرین جمهوری از یوگسلاوی سابق است که در 21 ماه می 2006 میلادی با برگزاری همه پرسی از صربستان جدا شد.

ˈپودگوریتساˈ پایتخت مونته نگرو است.

اروپام**2061**1552
کد N107925