دیدار روسای ستاد مشترک ارتش ترکیه و آمریکا در آنکارا

امریکا

آنکارا - ایرنا - ستاد مشترک ارتش ترکیه روز پنجشنبه در بیانیه ای از دیدار ˈ نجدت اوزل ˈ رییس این ستاد با ژنرال ˈ ری اودیرنو ˈ همتای آمریکایی اش در آنکارا خبر داد.

به گزارش ایرنا ، در این بیانیه آمده است که در این دیدار سرتیپ ˈ هولوسی آکار ˈ فرمانده نیروی زمینی ترکیه نیز حضور داشت.

روزنامه حریت چاپ ترکیه نیز نوشت : رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین با سفر به ازمیر با ژنرال ˈ بن هاجز ˈ فرمانده ناتو دیدار و در باره چگونگی برگزاری رزمایش های نظامی این سازمان گفت وگو کرد.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در حالی به ترکیه سفر می کند که ˈچاک هیگل ˈ وزیر دفاع این کشور که قرار بود هفته گذشته به این کشور سفر به دلیل نامعلومی سفر خود را لغو کرد.

هیگل قرار بود با مقامات ترکیه به بحث در خصوص برخی مسائل امنیتی از جمله تصمیم دولت ترکیه به منظور خرید سیستم های ضد موشکی چینی و تحولات سوریه و عراق بپردازد.

روزنامه حریت چاپ ترکیه پیشتر نوشته بود که وزیر دفاع آمریکا بلندپایه ترین مقام واشنگتن است که از زمان بروز بحران سیاسی در پی رسوایی مالی در ترکیه به این کشور سفر می کند.

هیگل قرار بود در این سفر با وزیر دفاع ترکیه و دیگر مقامات بلندپایه دولت این کشور دیدار و گفت وگو کند.

این روزنامه نوشت: سفر هیگل به ترکیه از آن جهت اهمیت دارد که به دنبال تهدید به اخراج ˈفرانسیس ریکاردونهˈ سفیر آمریکا از ترکیه از سوی ˈرجب طیب اردوغانˈ، نخست وزیر ترکیه روابط سیاسی میان این دو کشور کاهش یافته بود.

ترکیه علت این تهدید را نقش واشنگتن در مناقشه مربوط به عملیات فساد مالی علیه دولت آنکارا می داند. این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه هایی این ادعاها را رد کرده است.

تحولات سوریه و عراق از جمله مباحث گفت وگو بین وزیر دفاع آمریکا و مقامات ترکیه عنوان شده بود.

خاورم ** 230 ** 1552
کد N107883