واشنگتن پست:

آیا صداهای منتقد توافق ژنو خاموش می شود؟

توافق ژنو

در حالی که ایران و قدرت های جهانی در حال نزدیک تر شدن به توافقی بلند مدت در مورد فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی هستند، جدال های سیاسی داخلی این روند را تهدید می کنند، روندی که هم کاخ سفید و هم دولت رئیس جمهور حسن روحانی می گویند در مسیر درست قرار دارد.

واشنگتن پست نوشت: در حالی که ایران و قدرت های جهانی در حال نزدیک تر شدن به توافقی بلند مدت در مورد فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی هستند، جدال های سیاسی داخلی این روند را تهدید می کنند، روندی که هم کاخ سفید و هم دولت رئیس جمهور حسن روحانی می گویند در مسیر درست قرار دارد.
به گزارش آفتاب به نقل از  تیک، با وجود حمایت گسترده مردم و تأیید جناح های مهم سیاستمداران و روحانیون، طیفی از مخالفان، عمدتاً در مجلس ایران، نگران آن هستند که در صورت یافته شدن راه حلی برای اختلاف هسته ای، بدون دخالت آنها در مذاکرات، ممکن است نفوذ خود را از دست بدهند.
مشی خشنی که برخی تندروهای مجلس ایران اتخاذ کرده اند بازتاب دهنده همان خط مشی جمهوری خواهان در کنگره آمریکا است، جمهوری خواهانی که برای تحریم های بیشتر بر ضد تهران فشار وارد می آورند. رئیس جمهور اوباما تعهد کرده است هر گونه قانون تحریم های جدید را در خلال ادامه وتو کند.
روز دوشنبه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به شورای روابط خارجی آلمان گفت که« با حسن نیت، ما می توانیم ظرف شش ماه به توافق دست یابیم.»
اما افراد بدبین در تهران و واشنگتن، بر ضد شتاب در دستیابی به توافقی که می تواند به نفع طرف دیگر باشد هشدار می دهند.
با مذاکرات جدید که قرار است در 18 فوریه در وین شروع شود، این افراد به نحو فزاینده ای از تیم مذاکره کنننده جمهوری اسلامی انتقاد می کنند.
ازآنجا که پرونده هسته ای، بلافاصله پس از به قدرت رسیدن روحانی، در اختیار وزارت امور خارجه قرار داده شد، مطبوعات تندرو و اعضای محافظه کار مجلس در صدد بوده اند نظارت بیشتری بر مذاکرات هسته ای در دورهای آینده کسب کنند و نبود شفافیت را به عنوان بزرگترین انتقاد خود مطرح می کنند
مهدی کوچک زاده، نماینده مجلس و منتقد سرسخت دولت ، در جلسه روز دوشنبه مجلس گفت:« من امروز به ملت خودمان می گویم که ما نه از سیاست خارجی این دولت آگاه هستیم و نه از آنچه که آنها در داخل انجام می دهند. آنها هر کاری که دل شان می خواهد انجام می دهند.»
روز یکشنبه، در نشانه ای از کسب مجدد و احتمالی برخی نفوذ سیاسی از دست رفته پس از انتخاب روحانی توسط تندروها، اعضای کمیسیون سیاست خارجی مجلس گفتند به توافقی با دولت، در مورد اضافه کردن یکی از اعضای مجلس به تیم مذاکره کننده، دست یافته اند که این امر ممکن است برخی از بلند ترین صدا های منتقد در میان آنها را خاموش سازد.
واشنگتن پست در ادامه نوشت: کسانی هستند که از نظرمالی از تحریم های ضد ایران بهره مند می شوند که در صورت عادی شدن روابط این منافع را از دست خواهند داد.
محمد علی شعبانی، یک تحلیلگر مستقر در تهران، گفت:« منافع شخصی بسیاری وجود دارد که در باز شدن درهای ایران به روی جهان، نفع اندکی مشاهده می کند. این منافع هم سیاسی و هم اقتصادی هستند، و در برخی موارد هر دو.»
معروف ترین مورد مربوط است به بابک زنجانی، که با فروش نفتی که تحریم ها را به طور غیر قانونی دور می زد، میلیارد ها دلار درآمد کسب کرد. زنجانی به اتهام فساد در زندان اوین تهران نگهداری می شود.
بازیگران بی شمار کوچک تر از قاچاق کالا، از اتومبیل گرفته تا کالاهای اساسی، درآمد های کلانی کسب می کنند.دلالان ارز نیز در این دسته بندی قرار دارند و از تفاوت قیمت بین نرخ ارز رسمی و آزاد، و نیز تحریک نگرانی های مردم درباره فروپاشی ارزش ریال، سود می برند.
در این هفته،کمال الدین پیر مؤذن به همکاران خود در مجلس گفت:« مردم انتظار دارند رئیس جمهور در مورد کسانی که از تحریم ها سود می برند برای ملت و دستگاه قضایی افشاگری کند.
درحالی که تعیین هویت اشخاص و نهادهایی که از تحریم ها به طور غیر قانونی سود می برند امری دشوار است، شرکت های ایرانی گسترده ای نیز وجود دارند، از جمله سازندگان خودرو، تولید کنندگان مواد غذایی و شرکت های پتروشیمی، که از نبود درازمدت رقابت، که ناشی از وجود تحریم ها است، سود می برند.
شعبانی گفت:« فقط بهره مندان از تحریم ها نیستند که از آشتی ایران با غرب ناراضی هستند، بلکه بسیاری از بخش های اقتصادی ایران اساساً به طور انحصاری فعالیت می کنند. یک بازار واقعاً آزاد، که به طور کامل در اقتصاد جهانی ادغام شود، منجر به سقوط این نهاد ها ها خواهد شد.»
با وجود این مخالفان پر سر وصدای توافق، در میان اکثر نهاد سیاسی، و نیز در میان جامعه تجاری بخش خصوصی ایران، این اجماع وجود دارد که یافتن راه حلی برای اختلاف هسته ای، خدمت به منافع کشور است.
محمد مرندی، یک مفسر سیاسی و استاد دانشگاه نهران، گفت:« ایرانی های بسیار علاقنمد هستند که توافق هسته ای انجام شود، اما در عین حال، مایل نیستند که حق حاکمیت خود را در ازای یک توافق تسلیم کنند.»
کد N107853