روسیه از خودداری برخی سران کشورهای غربی برای حضور در المپیک سوچی انتقاد کرد

المپیک سوچی,کشورهای غربی

مسکو- ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از خودداری برخی سران کشورهای غربی و مقامات چند کشور دیگر برای حضور در المپیک زمستانی سوچی و اعلام علنی رد این دعوت مسکو انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف روز پنجشنبه گفت: متمایل ارسال پیام به دیگر کشورها هستیم و می خواهیم المپیک سوچی جشنی باشد که کشور ما در بزرگترین رقابت های جهانی پذیرای مهمانان باشد.

لاوروف در پاسخ به این سؤال که ˈنادیده گرفتن دعوت برای حضور در مراسم افتتاحیه المپیک سوچی از سوی سران برخی کشورها را چگونه ارزیابی می کنیدˈ اظهار داشت: اظهار نظرها در باره رد دعوت برای شرکت در المپیک سوچی را بی ارزش و حتی مضحک می دانم.

وی افزود: در طول عمر خود هیچ دوره المپیکی به یاد نمی آورم که با این گونه اظهار نظرها همراه و این قدر در باره حضور سران کشورها سخن گفته شده باشد.

وزیر خارجه روسیه گفت: هیچگاه و در هیچ دوره المپیک تعداد سران کشورهای شرکت کننده را نشمرده اند، اما در المپیک سوچی شروع به چنین شمارشی کردند و به این ترتیب تلاش می کنند تا اوقات روسیه را تلخ کنند و ما احساس ناراحتی کنیم.

لاوروف گفت: اینکه سران چند کشور در المپیک ونکوور شرکت کردند و چه تعداد از آنها در المپیک لندن حضور یافتند، هیچکس نشمرد اما در روسیه می شمارند؛ چون از نقاط مختلف جهان این سؤالات را مطرح می کنند.

وی اضافه کرد: با جرأت می توانم بگویم در مراسم افتتاح المپیک سران 44 کشور شرکت خواهند کرد و در مجموع بیش از 60 نفر از مقامات حضور خواهند یافت.

لاوروف با بیان اینکه دعوت نامه سران برای حضور در المپیک را کمیته بین المللی المپیک ارسال می کند و به همین خاطر سیاستمداران اروپایی و کشورهای دیگر که با افتخار از رد دعوت حضور در المپیک سوچی سخن می گویند، باید بدانند که دعوت این کمیته را رد کرده اند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز روز یکشنبه گذشته تصمیم مسؤولان برخی کشورهای غربی را برای شرکت نکردن در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی سوچی کم اهمیت جلوه داد.

وی در گفت وگویی تلویزیونی گفت: برخی سران کشورها و دولت ها اصلاً عادت ندارند در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک شرکت کنند.

پوتین گفت: به اعتقاد من آمدن به این مراسم فرصت خوبی برای گفت وگو و تبادل نظر در باره برخی چیزها فراهم می کند اما نمی خواهم ورزش و سیاست را با هم مخلوط کنم.

المپیک زمستانی سوچی روز جمعه افتتاح خواهد شد و تا روز 16 ماه فوریه جاری ادامه خواهد داشت.

اروپام/2242**518**1504
کد N107802