روسیه: شورای امنیت تحریم ها در باره ایران را لغو کند

ایران,تحریم

مسکو- ایرنا- نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت: شورای امنیت سازمان ملل پس از حل و فصل تمام مسایل مربوط به برنامه هسته ای ایران با کمک آژانس بین المللی انرژی اتمی، باید تحریم ها در باره این کشور را لغو کند.

به گزارش ایرنا، ریانووستی روز پنجشنبه به نقل از ولادیمیر وورونیکوف اعلام کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی در تماس دائم با نمایندگان گروه 5+1 و ایران قرار دارد و با این کشور کمیسیون مشترک تشکیل داده است.

وی افزود: در تلاش برای حل و فصل مسایل مربوط به برنامه هسته ای ایران بخش قابل توجهی به تحقیقات فرضی این کشور اختصاص دارد که از نظر تئوری می تواند ماهیت نظامی داشته باشد.

نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت: ایران برای همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در روند حل مسایل مربوط به این تحقیقات از خود آمادگی نشان می دهد.

وی یادآوری کرد: آژانس هم به نوبه خود فقط نباید به کنجکاوی در مورد سابقه برنامه هسته ای ایران بپردازد بلکه از عدم وجود فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران در حال حاضر اطمینان بیابد.

وورونیکوف گفت: همه این تلاش ها باید به نتیجه گیری نهایی آژانس بین المللی انرژی اتمی منتهی شود که به نوعی تضمین برای ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است.

وی اضافه کرد: پس از این مرحله هیچ دلیلی برای حفظ تحریم های شورای امنیت سازمان ملل در باره ایران نخواهند ماند و همه این تحریم ها باید لغو شود که به معنای مختومه شدن مساله هسته ای ایران خواهد بود.

وی همچنین گفت که کاهش فشارهای تحریمی بر ایران از اهداف مهم مذاکرات تهران و گروه 1+5است.

وی با بیان این که ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 علاقه مشترک دارند، اضافه کرد: دو طرف خواهان دستیابی به راهکار نهایی برای حل مساله هسته ای ایران و ایجاد شرایط لازم برای لغو تحریم های شورای امنیت و بازگشت ایران به عرصه قوانین بین المللی می باشند.

اروپام/2242**518 *1446
کد N107576