اذعان ویلیام هیگ به شکست جامعه بین‌المللی در سوریه

سیاسی

وزیر خارجه انگلیس اذعان کرد که جامعه بین‌الملل در تعامل با بحران سوریه شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس در مصاحبه‌ با شبکه خبری بی‌بی سی گفت: شورای امنیت در اجرای ماموریت خود در خصوص بحران سوریه شکست خورد؛ جهان باید دست به اقدامات بیشتری در قبال رخدادها در سوریه می‌زد اما این امر به دلیل دو دستگی‌ها در شورای امنیت محقق نشد.

وی عنوان داشت: جامعه بین‌الملل در شرایط کنونی تلاش می‌کند تا با هدف دستیابی به حل و فصل سیاسی برای بحران سوریه یکپارچه شود. به ویژه آنکه هیچ یک از طرف‌ها در این جنگ نمی‌توانند از طریق راهکارهای نظامی در طرف دیگر فائق آید.

وی در خصوص کمک‌های انسانی گفت که کشورش دومین اهدا کننده بزرگ در ارائه کمک‌های انسانی در جهان است و لندن امیدوار است که در آینده‌ای نزدیک کمک‌های غیر کشنده‌ به مخالفان سوریه را از سر بگیرد تا مخالفان میانه رو بتوانند به ایستادگی خود ادامه دهند تا معادلات سیاسی تنها به نفع نظام بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نباشد.

وزیر خارجه انگلیس از نظام سوریه به دلیل فراهم کردن شرایطی جهت حضور مبارزان خارجی در سوریه انتقاد کرد و گفت: باید این شرایط و فضا از بین برود تا طرف‌های خارجی از سوریه بیرون رانده شوند و این امر در صورتی که مخالفان میانه‌رو در پایداریشان شکست بخورند محقق نخواهد شد.

ویلیام هیگ در خصوص افغانستان نسبت به اظهارات حامد کرزای، رئیس جمهوری این کشور مبنی بر اینکه اوضاع امنیتی در ولایت هلمند در صورت عدم استقرار نیروهای انگلیسی بهتر می‌بود اظهار تاسف کرد اما تاکید کرد: ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که این اظهارات دقیق نبوده و حامد کرزای با خانواده‌های قربانیان سربازان انگلیسی در ولایت هلمند اظهار همدردی کرده است.

این مقام انگلیسی شکست استراتژی انگلیس و همپیمانانش ظرف 13 سال گذشته در افغانستان را تکذیب و تاکید کرد: خطری که افغانستان در حال حاضر برای تعدادی از کشورهای جهان از جمله انگلیس، آمریکا و کشورهای اروپایی ایجاد می‌کند بسیار کمتر از خطرات این کشور پیش از 13 سال قبل است.

انتهای پیام

کد N107545