هشدار آمریکا نسبت به بمب‌های خمیردندانی در پروازها به سمت روسیه

در آستانه شروع بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی مقامات آمریکایی نسبت به قاچاق مواد منفجره در خمیردندان یا دیگر وسایل بهداشتی به داخل هواپیماها به مقصد روسیه هشدار داده‌اند. بازی‌های المپیک ۷ فوریه آغاز می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری دویچه وله، یافته‌های اخیر سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهند که تروریست‌ها ممکن است مواد منفجره را درون لوله‌های خمیردندان و مواد آرایشی جاسازی کرده، به درون هواپیما برده و به این ترتیب توانایی ساخت بمب در طول پرواز را داشته باشند.

در گزارش‌ها آمده است که مقامات آمریکایی این خطر را به پروازهایی محدود کرده‌اند که به مقصد روسیه هستند و مبدأشان کشورهایی به جز آمریکا بوده‌اند.

یک نماینده وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته است که آنها در یک اقدام پیشگیرانه این اطلاعات را با همتایان خود در خارج از کشور نیز در میان گذاشته‌اند. وی اضافه کرده است که در حال حاضر آمریکا اطلاعات مشخصی که از تهدید خاک یا منافع این کشور نشان داشته باشد، در دست ندارد.

بازی‌های المپیک ۷ فوریه ( ۱۸ بهمن) آغاز می‌شوند و تا روز ۲۳ فوریه ادامه خواهند داشت. این رقابت‌ها که در شهر سوچی روسیه برگزار می‌شود، بزرگترین رویداد بین‌المللی است ۲۰ سال گذشته در این کشور است.

یک مقام عالی‌رتبه امنیتی در آمریکا هشدار داد که بزرگترین خطری که نسبت به وقوع حملات تروریستی وجود دارد این است که این حملات در خارج از شهر بندری سوچی رخ دهند.

در جریان یک حمله انتحاری که در ماه دسامبر در شهر ولگاگراد در جنوب روسیه و در ۷۰۰ کیلومتری سوچی اتفاق افتاد ۳۴ نفر کشته شدند. اسلامگرایان قفقاز شمالی بارها تهدید کرده‌اند که بازی‌های المپیک زمستانی در سوچی را هدف حمله قرار می‌دهند.

انتهای پیام

کد N107525