میانه روهای مالزی خواستار اعتدال مذهبی شدند

اعتدال

کوالالامپور – ایرنا – رییس جنبش میانه روها در مالزی از وزیران مسئول در بخش مذهبی این کشور خواست ضمن به دست گرفتن رهبری مسائل مرتبط با مذاهب، هر چه زودتر گفتمان مشترکی به منظور رسیدگی به روابط بین مذاهب در این کشور برگزار کنند.

به گزارش ایرنا، ˈ سیف الدین عبداللهˈ روز پنجشنبه ضمن تاکید بر این که گروه های مسلمان در حال حاضر در تنش های بین مذاهب در این کشور دخالتی ندارند، پیشنهاد کرد: ˈجمال خیر باهارومˈ وزیر مسوول امور اسلامی در دفتر نخست وزیر و ˈجوزف کوروپˈ وزیر مسوول امور غیراسلامی رهبری گفتمان مشنرک را بر عهده بگیرند.

وی گفت این دو مقام باید از طریق گفت وگو، درک موضوعاتی از جمله شناخت مسائل بین مذاهب و به ویژه مساله استفاده از کلمه الله توسط غیر مسلمانان در مالزی را تسهیل کنند.

وی روز پنجشنبه در نشست بین مذاهب که به مناسبت هفته جهانی هماهنگی مذهبی برگزار شد، گفت: گفت وگوی جداگانه هر یک از این مقامات کمکی به حل مساله نمی کند.

رییس جنبش میانه روها در مالزی نوع برگزاری این گفتمان که آیا در پشت درهای بسته و یا به هر شکل دیگری برگزار شود را بسته به انتخاب وزیران مسوول دانست.

وی بر ضرورت برگزاری این نشست ها و گفت وگو بین این دو وزیر مالزیایی تاکید کرد و گفت: انتظار است که پوتراجایا رهبری بهتری در بحث هماهنگی بین مذاهب ایجاد کند.

این مقام مالزیایی تعارضات مذهبی مالزی را ناشی از گزارش ویژه سازمان ملل در مورد آزادی مذهب دانست که سال گذشته مالزی را مورد انتقاد قرار داده و خواستار لغو تصمیم ممنوعیت استفاده از کلمه ˈاللهˈ توسط مسیحیان شده بود.

سیف الدین خاطرنشان کرد که گفت وگو بین مذاهب تلاشی برای معرفی بهترین مذهب نیست، بلکه هدف از آن شناخت و درک دیدگاه دیگران است.

جنبش جهانی میانه روها (جی.ام.ام) مفهومی است که ˈ نجیب تون رزاق ˈ نخست وزیر این کشور در سال 2010 در شصت و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بکار برد و بر ضروت وجود آن برای پرهیز از خشونت و افراط گری تاکید کرد.

در کنفرانس بین المللی جی.ام.ام که سال 2012 در کوالالامپور مالزی برگزار شد، نجیب تون رزاق خواستار تشکیل اتحادیه جنبش جهانی میانه روها (جی.ام.ام.اف) به عنوان مرکزی جهت انتشار اطلاعات میانه روها به منظور مبارزه با افراط گرایان شد.

در حالی نجیب شعار مبارزه با افراط گرایی را می دهد که وی اکنون در مالزی با انتقاداتی مواجه شده و ˈ لیم کیت سیانت ˈ مشاور حزب اقدام دموکراتیک مالزی هفته جاری گفت که نخست وزیر این کشور در تحقق وعده های اعتدالی موفق عمل نکرده و مالزی را دچار تفرقه مذهبی کرده است.

آساق**د.م**1611
کد N107479