مذاکره کننده طالبان:

برای صلح باید قوانین شریعت در پاکستان اجرا شود

آسیا اقیانوسیه

رئیس کمیته مذاکره طالبان پاکستان از اجرا شدن قانون شریعت در این کشور به عنوان یکی از شروط صلح یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری PTI هند، "مولانا سمیع الحق" رئیس کمیته مذاکره جنبش تحریک طالبان پاکستان گفت طالبان در حال جنگ برای اجرایی شدن قانون اساسی است که از سوی اسلام آباد نقض شده است. وی که برای برقراری صلح در راس هیئتی سه نفره با نمایندگان دولت پاکستان مذاکره می کند در پاسخ به سوالی مبنی بر این که طالبان قانون اساسی پاکستان را قبول ندارد، این ادعاها را رد کرد.

این مقام ارشد تحریک طالبان در تشریح شروط شبه نظامیان در این مذاکرات گفت: خروج بیگانگان، برقراری نظام اسلامی در کشور و نیز بازگشت سیستم پیشین در مناطق قبیله ای از جمله شروط طالبان است و اگر این عوامل اجرا شود، شبه نظامیان حاضر به پذیرش صلح می شوند.

به گفته وی مسائلی وجود دارد که دولت با قوانین نظامی و دمکراسی قادر به حل آنها نیست. سمیع الحق همچنین در مورد همکاری ارتش پاکستان با دولت های خارجی که وی آنها را "کافر" نامید، هشدار داد. به گفته وی ارتش پاکستان نباید در داخل کشور فعالیت کند بلکه وظیفه اصلی اش حضور در مرزهای کشور با هند است.

گفتنی است در هفته اخیر، موضوع نحوه پایان دادن به اقدامات خشونت آمیز طالبان در پاکستان طی جلسات مقامات دولتی و رهبران گروه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی این کشور مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است.