طالبان برای تحقق صلح در پاکستان شرط گذاشت

سیاسی

مذاکره کنندگان طالبان اعلام کردند تا زمانی که دولت پاکستان قوانین اسلامی را مورد توجه قرار ندهد و نیروهای آمریکایی به طور کامل از افغانستان خارج نشوند هیچ شانسی برای محقق شدن صلح در پاکستان وجود ندارد.

مذاکره کنندگان طالبان اعلام کردند تا زمانی که دولت پاکستان قوانین اسلامی را مورد توجه قرار ندهد و نیروهای آمریکایی به طور کامل از افغانستان خارج نشوند هیچ شانسی برای محقق شدن صلح در پاکستان وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مذاکرات اولیه برای دستیابی به صلح میان اعضای طالبان و دولت پاکستان روز سه شنبه به شکست انجامید.

دولت پاکستان در این مذاکرات از ملاقات با مذاکره کنندگان شبه نظامیان طالبان خودداری کرد و بدین ترتیب امکان ادامه مذاکرات فراهم نیامد. انتظار می‌رود دو طرف بار دیگر برای برگزاری نشستی تلاش کند. اما تاکنون زمان دقیقی برای برگزاری نشست احتمالی مشخص نشده است.

واشنگتن و کابل در حال حاضر در خصوص امضای توافقنامه امنیتی دو جانبه دچار اختلاف نظر شده‌اند. حامیان این تفاهم نامه می‌گویند که امضای این قرارداد در تحقق صلح و ثبات در افغانستان از اهمیت بسزایی برخوردار است اما مولانا سمیع‌الحق، رهبر تحریک طالبان پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفته است در صورتی که نیروهای آمریکایی در افغانستان مستقر باشند امکان برقراری صلح در پاکستان و منطقه به هیچ وجه وجود ندارد. اظهارات وی در حالی مطرح می‌شود که دیگر مذاکره کنندگان تحریک طالبان پاکستان از جمله مولانا عبدالعزیز نیز بر همین عقیده‌اند.

عبدالعزیز اعلام کرده است تعهد تحریک طالبان پاکستان به اعمال قوانین اسلامی در پاکستان مساله‌ای نیست که بتوان روی آن مذاکره کرد.

وی ادامه داد: بدون برقرای قوانین اسلامی طالبان حتی یک درصد مذاکرات را نخواهد پذیرفت. اگر یک بخش این مساله را بپذیرد بخش‌های دیگر با آن مخالفت می‌کنند.

این مذاکره کننده طالبان با اشاره به موضوع افغانستان اعلام کرد: ما بر این باوریم که افغانستان و پاکستان دو کشور برادر هستند برقراری صلح در پاکستان به معنای برقراری صلح در افغانستان است و بالعکس.

عبدالعزیز اعلام کرد: اگر افغانستان با آمریکا توافقنامه امضا کند جنگ ادامه خواهد یافت و مناقشه میان مسلمان‌ها و آمریکا به قوت خود باقی خواهد بود. چنانچه توافقنامه میان افغانستان و آمریکا به امضا برسد تلفات آمریکایی‌ها در گذشته تکرار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N107061