رسانه سوئیسی:مذاکرات هسته ای به مرحله داغ رسیده است

ایران,مذاکرات هسته ای

برلین - ایرنا - رادیو سوئیس در گزارشی از سفر وزیر امور خارجه ایران به اجلاس امنیتی مونیخ و اعلام قطعی زمان و مکان دور بعدی مذاکرات هسته ای گروه 1+5 و ایران برای دستیابی به توافق نهایی،نوشت: مذاکرات هسته ای به مرحله حساس و داغی رسیده است.

به گزارش ایرنا، ˈفردی گستایگرˈ در گزارش خود با اشاره به دیدار دوباره جان کری و همتای ایرانی اش در حاشیه نشست امنیتی مونیخ،گفت: این ملاقات دوباره در حالی انجام شد که دیدار بین وزیران امورخارجه ایران و آمریکا تا چند ماه پیش می توانست یک رویداد خارق العاده باشد.

گزارشگر رادیو سوئیس در ادامه تاکید کرد: کری برای دیدار دوباره با ظریف در حاشیه یک نشست بین المللی دلیل مهمی برای خود دارد، زیرا توافق هسته ای ژنو از نظر زمانی محدود بوده و تابستان سال جاری مدت آن به پایان می رسد، بنابر این مهلت زیادی برای دستیابی به یک راه حل دائم وجود ندارد.

رسانه سوئیسی در ادامه به اظهارات ظریف در مونیخ اشاره کرده و گفت: وزیر امور خارجه ایران نیز تاکید کرده است که اگر نتوان به توافق نهایی دست پیدا کرد، این امر برای همه طرفین یک مصیبت خواهد بود.

این مطلب می افزاید: وزیر خارجه ایران همچنین تاکید کرده است که برای کشورش در زمینه هسته ای خط قرمز وجود دارد و آمریکائی ها باید این رویا که ایران روزی به طور کلی دست از فرایند غنی سازی اورانیوم بردارد را به فراموشی بسپارند.

در گزارش رادیو سوئیس همچنین به اظهارات ظریف در جمع سیاستمداران شورای روابط خارجی آلمان اشاره شده و آمده است: ظریف پس از دیدارش با جان کری، در سخنرانی برای دیپلمات های آلمانی خوشبینی زیادی را به وجود آورد و تاکید کرد که ˈاگر خدا بخواهد، در عرض شش ماه آینده ما به یک توافق کلی دست پیدا خواهیم کردˈ.

این گزارش می افزاید: البته این موضوع که پیش بینی های ظریف به واقعیت درخواهد آمد یا نه، باید در عمل روشن شود، زیرا برای واشنگتن نیز روشن است که ایران هم باید بی اعتمادی بین المللی نسبت به خود را از بین ببرد.

گزارشگر سوئیسی در پایان گزارش خود با بیان این که؛ به هر حال، در کنفرانس امنیتی مونیخ، پاره ای از موضوعات روشن شد، گفت: در آخر این هفته تهران دوباره با آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین مذاکره خواهد کرد، ده روز بعد از آن نیز مذاکرات هسته ای بین تهران و گروه 1+5 در وین آغاز می شود که طی آن باید در شش ماه آینده به یک توافق کلی در زمینه حل مشاجره هسته ای دست پیدا کرد و در واقع مذاکرات هسته ای در ˈمرحله داغˈ قرار دارد.

اروپام** 1701**1144
کد N107034