مسکو خواستار آتش بس مناقشات جهانی در زمان برگزاری المپیک زمستانی شد

طرف های مناقشه,المپیک

مسکو-ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای از طرف های مناقشه های مسلحانه در مناطق مختلف جهان دعوت به برقراری آتش بس در دوره برگزاری المپیک زمستانی سوچی کرد.

به گزارش ایرنا در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: روسیه به عنوان کشور سازمان دهنده و برگزار کننده المپیک با اصرار از تمام طرف های مناقشه صرف نظر از این که در چه کشور یا قاره ای باشند، دعوت می کند در دوره برگزاری المپیک آتش بس اعلام کنند.

در بیانیه آمده است: در وهله اول این دعوت ما خطاب به طرف های مناقشه در سوریه است که نه تنها این کشور را بی ثبات کرده اند، بلکه تاثیر فراوانی بر ثبات منطقه دارند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود گفته است: این گام را کاملا مطابق با قطعنامه ششم ماه نوامبر 2013 مجمع عمومی سازمان ملل می دانیم که در آن به لزوم برقراری آرامش و زندگی بهتر در جهان از طریق ورزش و تحقق ایده آل های المپیک اشاره شده بود.

در بیانیه مسکو آمده است: اعلام آتش بس در ایام برگزاری بازی های المپیک ریشه های عمیق تاریخی دارد و به دوره برگزاری المپیک در یونان باستان برمی گردد که در هنگام برگزاری این بازی ها همه جنگ ها و زد و خوردهای مسلحانه متوقف می شد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود اضافه کرده است: این دعوت روسیه کاملا با ایده آل ها انسانی و جنبش المپیک مطابقت دارد و با هدف احیای این سنت مطرح می شود.

بازی های المپیک زمستانی سوچی روز جمعه (فردا) آغاز می شود و تا 16 ماه فوریه جاری ادامه خواهد داشت.

اروپام/2242**518**1144
کد N106901