جان کری: اسد در درگیری‌ها امتیازاتی به دست آورده است

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که دولت سوریه در درگیری‌های این کشور به امتیازهایی دست یافته است، این مسأله را تکذیب کرد که سیاست آمریکا در قبال سوریه شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کری،‌ وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان اظهار کرد: بشار اسد،‌ رئیس‌جمهوری سوریه جایگاه خود را تا حدودی بهبود بخشید اما وی همیشه برنده نخواهد شد و این یک تنگنا است.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال شکست استراتژی آمریکا در سوریه گفت: هرگز این امر رخ نخواهد داد.

وی افزود: سیاست در سوریه بسیار دشوار است و من به هیچ وجه نمی‌خواهم راهی را برای عذرخواهی ایجاد کنم. اما ما می‌خواهیم که با سرعت بسیار پیشرفت‌هایی در این خصوص صورت بگیرد و ما به بهترین نحو در خصوص آن عمل کنیم.

در همین راستا وزیر خارجه آمریکا با تکذیب این که سیاست کشورش در قبال سوریه شکست خورده باشد، اذعان کرد که چالش‌های بسیاری در خصوص اوضاع در سوریه وجود دارد.

وی عنوان داشت: توافق پیرامون امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه در مسیر پیشرفت است. پیشرفت این توافق به کندی صورت می‌گیرد و آمریکا تلاش می‌کند تا روند آن را تسریع بخشد.

جان کری اظهار کرد: تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای حمله به سوریه به منزله اهرم فشاری بود که توانست مانعی را برای استفاده نظام سوریه از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم سوریه ایجاد کرد تا این سلاح‌ها به خارج از سوریه منتقل شود.

در عین حال وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد که با جیمز کلپر، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا هم‌عقیده است که گفته بشار اسد از زمان دستیابی به توافقی برای امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه جایگاه خود را تقویت کرده است.

این مقام آمریکایی افزود: بشار اسد تاکنون پیروزی را رقم نزده است اما وی شکست نیز نخورده است.

جان کری خاطرنشان کرد: در شرایطی که مذاکرات در خصوص سوریه در حال جریان است، آمریکا در حال حاضر کمک‌های غیر کشنده به مخالفان سوری ارائه می‌دهد اما فعالیت‌های دیپلماتیک دشوار و سخت و کند است.

انتهای پیام

کد N106861