رایزنی ظریف و دبیر کل سازمان همکاری اسلامی‎

سیاست خارجی

ایاد مدنی، همکاری جمهوری اسلامی ایران و عربستان را به عنوان دو کشور تاثیرگذار درجهان اسلام در تقویت سازمان همکاری اسلامی حائز اهمیت دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان روز چهارشنبه در دیدار با ˈایاد مدنیˈ دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی، موضوعات مورد علاقه جمهوری اسلامی ایران و OIC را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل رسانه‌ای وزارت امور خارجه، وزیرامور خارجه کشورمان با تبریک آغاز به کار ایاد مدنی دبیر کل جدید سازمان همکاری اسلامی، سفر وی به کشورمان را بیانگر جدیت دبیرکل در ارتقاء همکاریهای دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و این سازمان ارزیابی کرد.

وی با تاکید بر جایگاه، توان و ظرفیت سازمان همکاری اسلامی، نگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو موثر در سازمان همکاری اسلامی برای ارتقاء جایگاه این سازمان در راستای پیشبرد اهداف مشترک در موضوعات مهم جهان اسلام بویژه مبارزه با افراط گرایی، نگرانیهای ناشی از اختلافات فرقه‌ای، موضوعات مربوط به حقوق بشر اسلامی و کمک به توسعه و تقویت همکاریهای کشورهای عضو بویژه هدف اصلی تشکیل این سازمان درقالب دفاع از آرمان فلسطینی و قدس شریف به عنوان اولین قبله مسلمانان را تشریح کرد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز در این دیدار با قدردانی از پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از انتخاب وی بعنوان دبیر کل OIC با اشاره به همزمانی حضور وی در کشورمان با ایام دهه فجر، از انقلاب اسلامی به عنوان رویداد بزرگ اسلامی و درسطح جهان و از کشورمان بعنوان یکی از مهم‌ترین اعضای این سازمان یاد کرد و استمرار همکاریهای فیمابین در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد.

ایاد مدنی، همکاری جمهوری اسلامی ایران و عربستان را به عنوان دو کشور تاثیرگذار درجهان اسلام در تقویت سازمان همکاری اسلامی حائز اهمیت دانست.

وی همچنین همکاریهای کشورمان درحوزه بانک توسعه اسلامی، صندوق همبستگی اسلامی و دیگر ساز و کارهای مالی سازمان همکاری اسلامی را نیز در این دیدار مورد تبادل نظر قرار داد.

بررسی همکاری مشترک فیمابین جنبش عدم تعهد با توجه به ریاست کشورمان به این جنبش با سازمان همکاری اسلامی، همکاری اعضای OIC برای برقراری خاورمیانه عاری از سلاح کشتار جمعی، افزایش همکاری‌ها و تبادل فرهنگی میان اعضاء و ارتقاء نقش سازمانهای مردم نهاد از جمله دیگر موضوعات مورد بحث و تبادل نظر وزیر خارجه کشورمان و دبیر کل OIC در این دیدار بود.

کد N106612