پدافند غیرعامل و بحران برف شمال کشور

بارش‌های سنگین برف در استان‌های شمالی کشور و ایجاد بحرانی طبیعی در این منطقه بهانه‌ای شد تا به کارکرد و وظایف سازمان پدافند غیر عامل در حوادث و بلایای طبیعی و غیر مترقبه اشاره‌ای کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پدافند غیرعامل یا دفاع غیرعامل اصطلاحی است که به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که به کارگیری جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

این اصطلاح همچنین به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است.

ار آنجایی که پس از بارش سنگین برف در مناطق شمالی کشور به ویژه استان‌های گیلان وغرب مازندران بر اثر بحران ایجاد شده مشکلات فراوانی برای هم‌وطنان این استان‌ها به وجود آمد، سازمان پدافند غیر عامل کشور برای مدیریت این بحران طبیعی با حضور در صحنه اقدام به ایفای نقش خود در جلوگیری و کاهش خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی کرد.

این اقدامات که با تشکیل کارگروه‌های مختلف به ریاست استانداران در حال پیگیری است.در همین راستا سید یدالله نبوی مدیرعامل سازمان پدافند غیرعامل استان مازندان طی گفت‌وگویی با ایسنا، در مورد اقدامات صورت گرفته توسط پدافند غیرعامل استان با اشاره به اینکه تعداد 8 کارگروه‌ از کارگروه‌های 12‌گانه سازمان پدافند غیرعامل استان در پی بحران اخیر در محل استانداری این استان تشکیل شده است، گفت: از جمله کارگروه‌های تشکیل شده می‌توان به کارگروه‌های امداد و نجات، نیرو،‌ انرژی،‌ راه و شهرسازی‌،جهادکشاورزی،‌ صنعت و معدن و تجارت و مشارکت مردمی اشاره کرد.

نبوی همچنین خاطر نشان کرد: این کارگروه‌ها که تماما زیر نظر استاندار گیلان فعالیت می‌کنند، توانسته‌اند اقدامات موثری برای مدیریت بحران به وجود آمده در استان انجام دهند.

به گزارش ایسنا،ایرج موذن مدیرعامل سازمان پدافند غیرعامل استان گیلان، یکی دیگر از استان‌هایی که در پی بارش‌های اخیر متحمل خسارات و آسیب‌های فراوانی شده‌است، نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که "پدافند غیرعامل در این استان، نقش ارتباطی و هماهنگ کننده میان مردم و دستگاه‌های اجرایی را بر عهده داشته است"، خاطر نشان کرد: سازمان پدافند غیرعامل استان گیلان در حد توان برای کاهش خسارات و آسیب‌های وارده به مردم و اموال آن‌ها اقدام کرده است.

این عضو ستاد بحران استان گیلان همچنین گفت: سازمان پدافند غیرعامل استان برای پیشگیری از افزایش خسارات، تذکرات لازم را به مسوولان مربوطه داده است و توصیه کرده که کمیته‌ای به نام «کمیته خسارت»در این استان تشکیل شود.

انتهای پیام

کد N106455