هاشمی رفسنجانی در دیدار با نخست وزیر اسبق هلند:

ایران از غرب انتظار دارد که خارج از قوانین، زیاده‌خواهی نکند

سیاست داخلی

دوری از تبعیض و برخوردهای دوگانه شرط پذیرش حرف‌های قدرت‌های جهانی از سوی ملت‌ها است/ایران خود را مقّید به انجام تعهدات بین‌المللی می‌داند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال نخست‌وزیر اسبق ایرلند که «چرا خاورمیانه همیشه مشتعل و مضطرب است؟»، گفت: دخالت بیگانگان، استعمار، استبداد و تندروی‌ها عوامل اتفاقات خونین در منطقه ما هستند.

به گزارش ایلنا، هاشمی رفسنجانی در دیدار برتی آهرن که 11 سال نخست‌وزیر و 20 سال وزیر کابینه‌های مختلف در ایرلند بود، این کشور را مجروح از اختلافات عقیدتی دانست و گفت: مردم شما در مجموعه اروپا، مردم منطقه ما را بهتر درک می‌کنند که چه رنجی در اختلافات عقیدتی و برادرکشی‌ها نهفته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال نخست‌وزیر اسبق ایرلند که «چرا خاورمیانه همیشه مشتعل و مضطرب است؟»، گفت: دخالت بیگانگان، استعمار، استبداد و تندروی‌ها عوامل اتفاقات خونین در منطقه ما هستند.

وی در تشریح نقش استعمار برای آشفتگی منطقه، گفت: منابع غنی و جغرافیای راهبردی، ابرقدرت‌ها را به طمع می‌اندازد تا با گل‌آلود کردن آب در منطقه، ماهی منافع خویش را بگیرند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تلاش برای انتخاب و تثبیت حکومت‌های دست‌نشانده را، راه دیگر استعمار و استکبار برای بقای حضور در کشورهای منطقه دانست و گفت: در این سیاست شوم، استبداد به وجود می‌آید، چون می‌خواهد با حمایت بیگانگان و برخلاف اراده ملت‌ها حکومت کند.

ایشان استبداد و استعمار را دولبه قیچی برای بریدن و چپاول منافع ملت‌ها دانست و گفت: وقتی ظلم به بی‌نهایت می‌رسد، مردم، به خصوص جوانان، برای آزادی و رهایی برمی‌خیزند که نقطه آغاز سوء استفاده تندروهاست.

هاشمی رفسنجانی، اوضاع کنونی افغانستان و لیبی را مصداق عملی استدلال خویش دانست وگفت: عرصه در این کشورها، چنان بر مردم تنگ می‌شود که حاضرند به دامان نظامیان برگردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال آقای «برتی آهرن که راه تثبیت امنیت در این گونه کشورها چیست؟»، گفت: اگرچه علاج دعواها برای عقاید مذهبی خیلی سخت است، ولی عقلای ملت‌ها، مخصوصاً در مجامع بین‌المللی باید براساس فرهنگ‌های هر کشور تلاش نمایند.

هاشمی رفسنجانی، دوری از تبعیض و برخوردهای دوگانه را شرط پذیرش حرف‌های قدرت‌های جهانی از سوی ملت‌ها دانست و با اشاره به تناقضات گفتار و رفتار غرب در برخورد با مسایل لیبی و بحرین، گفت: در اینجا در مقابل ظلم به 80 درصد مردم یک کشور سکوت می‌کنند و در آنجا به بهانه دفاع از مردم، لشکرکشی می‌کنند، چون تأمین منافع حیاتی خود را در اتخاذ رفتار متناقض می‌بینند.

وی خلق طالبان و القاعده و سپس عملیات نظامی برای نابودی آنها را نمونه‌ای دیگر از سردرگمی سیاست غرب و آمریکا و اتخاذ تصمیمات مقطعی آنها دانست و گفت: بچه را که در دامان خود بزرگ کرده‌اند و به دستش سلاح داده‌اند، الان به صورت خودشان چنگ می‌اندازد و سربازان ناتو و آمریکا را می‌کشد.

هاشمی رفسنجانی، برخورد دوگانه با ایران از سوی غربی‌ها را در دو مقطع قبل و بعد از انقلاب اسلامی، نمونه‌ای دیگر از سیاست متناقض آمریکا و غربی‌ها دانست و گفت: صحبت از حقوق بشر می‌کنند، ولی تروریست‌هایی را که مردم بی‌گناه کوچه و بازار و مسؤولان انقلاب مردمی ایران را به شهادت رسانده‌اند، به پارلمان‌های خود دعوت می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به حمایت‌های غرب از رژیم پهلوی اشاره کرد و گفت: مدعیان دفاع از حقوق بشر به مردم ایران در رسانه‌های خویش تریبونی نمی‌دادند که به جهانیان بگویند مأموران ساواک با چه روشهای وحشیانه‌ای با جوانان برخورد می‌‌کند.

هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به سؤال نخست‌وزیر ایرلند که «آینده مذاکرات ژنو را چگونه می‌بینید؟» گفت: ایران برای مذاکره و حل مسایل جدّی است و اگر غرب هم، چنین ادعایی دارد، باید در عمل ثابت کند. در آن صورت است که مسایل حل می‌شود.

وی افزود: ایران خود را مقّید به انجام تعهدات بین‌المللی می‌داند و از غرب هم انتظار دارد که خارج از قوانین، زیاده‌خواهی نکند که ملت ایران نشان داد در مقابل زیاده‌خواهان می‌ایستد.

آقای برتی آهرن، نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از اختلافات 800 ساله ایرلندی‌ها، گفت: از سال 2007 اوضاع خوبی داریم.

وی گفت و گو را راه حل مسایل و مشکلات سیاسی دانست و گفت: وقتی دیدیم ایران و غرب پس از سالها کشمکش به مذاکره روی آورده‌اند، خوشحال و امیدوار شدیم و خود را موظف می‌دانیم در مجموعه کشورهای اروپایی، برای تعمیق گفت و گو تا حصول به نتیجه تلاش نماییم.

نخست‌وزیر اسبق ایرلند، سفر خود را در راستای تهیه مقدمات برای گسترش روابط غرب با ایران خواند و گفت: واقعیت این است که می‌خواستیم حتماً شما را هم ببینم، چون فعالیت‌های سیاسی شما همیشه تیتر روزنامه‌های ایرلند است.

کد N106335