در اجلاس همکاری های اقتصادی اوراسیا در استانبول/

متکی:کشورها برای رسیدن به رشد و توسعه نیاز به صلح و ثبات دارند

ایران

آنکارا - ایرنا - ˈ منوچهر متکی ˈ وزیر امور خارجه اسبق ایران گفت : کشورها برای رسیدن به رشد و توسعه نیاز به صلح و ثبات دارند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، متکی در سخنانی خود در هفدهمین اجلاس همکاری های اقتصادی ˈاوراسیاˈ در استانبول با بیان این مطلب گفت : صلح و ثبات عواملی مهم برای دستیابی کشورها به رشد و توسعه هستند .

امروزه کشورهای مختلف جهان با برخورداری از فرهنگ های مختلف در پی دستیابی به یک دیدگاه مشترک برای توسعه اجتماعی و اقتصادی در چارچوب اهداف تعیین شده هستند.

وی با عنوان اینکه صلح و توسعه مکمل یکدیگر هستند ، اظهارداشت : بدون صلح رسیدن به رشد و توسعه میسر نخواهد شد.

وزیر امور خارجه اسبق ایران با طرح این سووال که موانع رسیدن به این دو هدف چیست،افزود:ما براین باور هستیم که بدون صلح،توسعه ای در کشورها صورت نخواهد گرفت.

او تصریح کرد:در 60 سال گذشته عوامل داخلی و خارجی بسیاری منجر به درگیری هایی در منطقه خاورمیانه شده اند.

دخالت های نیروهای بیگانه خارجی ، اشغال با توسل به حمایت های داخلی ، تبعیض های اجتماعی ، دخالت در امور کشورها ، تناقض در داخل کشورها و افراط گرایی موجب بروز جنگ و ایجاد مشکلات بسیار در منطقه شده است.

وی از مشکل فلسطین به عنوان یکی از مشکلات منطقه ای و جهانی یاد کرد و اظهارداشت : موضوع فلسطین طی 60 سال گذشته حل نشده و این امر توسعه اقتصادی و اجتماعی را در منطقه با مشکل روبه رو کرده است.

وزیر خارجه اسبق کشورمان همچنین به رخدادهای سوریه اشاره کرد و گفت: این درگیری های منطقه ای مانع از رسیدن به صلح و ثبات در منطقه شده است و در نهایت این رخدادها هیچ پیروزی نخواهد داشت.

متکی با اشاره به شکست صدام حسین در جنگ تحمیلی علیه ایران ، اشغال افغانستان،شکست رژیم صهیونیستی در حمله به نوار غزه و شکست اتحادیه اروپا درتحریم ایران اظهارداشت:تجربه نشان داده است که درگیری ها ، مشکلات منطقه را حل نخواهد کرد.

او در ادامه گفت : ایجاد فشار برای حل مشکلات در کشورها بی فایده است و به زور در کشوری نمی توان صلح برقرار کرد .

هفدهمین اجلاس همکاری های اقتصادی ˈاوراسیاˈ با شرکت مقامات و شخصیت های علمی کشورهای آسیایی و اروپایی از جمله ایران از امروز در استانبول آغاز بکار کرد.

ˈمنوچهر متکیˈ وزیر خارجه اسبق ایران،ˈ هادی سلیمانپورˈ مدیر مرکز آموزش و پژوهش وزارت خارجه و ˈپریسا فتوحیˈکارشناس معاونت بین الملل وزارت نفت دراین اجلاس حضور دارند.

شرکت کنندگان در این اجلاس در باره راهکارهای توسعه همکاری های اقتصادی برای افزایش رفاه اجتماعی کشورها ، همکاری های مشترک اروپایی و اهمیت رونق بخشیدن به ˈجاده ابریشمˈ در توسعه اقتصادی به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

شرکت کننده در این اجلاس در چهار کار گروه با عناوین آینده اقتصادی انرژی در مدیریت های منطقه ای و جهانی از نگاه کشورهای جاده ابریشم ، راه کارهای رسیدن به فناوری مدیریت منطقه ای ، اهمیت گفت و گوهای منطقه ای و جهانی برای دستیابی به صلح جهانی و امنیت انرژی تبادل نظر می کنند.

سه نماینده جمهوری اسلامی ایران نیز در این کارگروه ها به ایراد سخنرانی می پردازند.

خاورم ** 230*1856
کد N106235