دبیرکل سازمان همکاری اسلامی:مساله سوریه تنها از طریق مردم آن حل می شود

دیدار ظریف و ایاد مدنی

تهران- ایرنا- دبیرکل سازمان همکاری اسلامی با تاکید بر مقابله جدی با تشدید اختلافات بین امت اسلامی در منطقه گفت: بحران سوریه تنها از طریق مردم این کشور حل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، « ایاد امین مدنی» امروز(چهارشنبه) در نشست مشترک خبری با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: به طور قطع سازمان همکاری های اسلامی می تواند نقش موثری در حل بحران های منطقه داشته باشد و اگر نتوانیم چنین کنیم ضرر و زیان آن متوجه همه خواهد بود.

مدنی در پاسخ به سوالی در زمینه اقدامات سازمان همکاری اسلامی برای پایان دادن به بحران سوریه گفت: ما در سازمان همکاری اسلامی بر موضع قبلی خود در مورد حل بحران سوریه تاکید داریم و آن حل این بحران از طریق خود مردم سوریه است.

وی یادآور شد: باور داریم تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شود و تعادل اجتماعی در این کشور به وجود آید. همچنین باید به خواسته های حقیقی مردم سوریه توجه کرد و سازمان همکاری اسلامی هم در کنفرانس ها بر این موضع تاکید کرده است. از فرآیندهای دیپلمکاتیک و صلح آمیز که نیازمند واکنش های صلح آمیز است، دفاع می کند.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی ادامه داد: من باور دارم کنفرانس ژنو اقدامی عملی برای حل بحران بود، امیدوارم این کنفرانس بتواند مفید باشد.

وی همچنین در پاسخ به موضع گیری های سازمان همکاری اسلامی راجع به فلسطین و حل بحران این کشور گفت: سازمان همکاری اسلامی از ابتدا برای انجام اقداماتی برای حل معضل بیت المقدس تاسیس شد. یکی از نگرانی ها و دغدغه های سازمان همکاری همواره موضوع بیت المقدس بوده که در کنار دیگر سازمان های بین المللی مانند اتحادیه عرب و سازمان ملل برای حل این موضوع تلاش کرده است.

مدنی ادامه داد: سازمان همکاری اسلامی برای مقابله با اقدامات صهیونیست ها برای سلطه بر سرزمین های اسلامی فلسطین ها فعالیت کرده است. تصور می کنم نشست با «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در این زمینه می تواند نتیجه بخش باشد.

وی همچنین به دیدار صبح امروز خود با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اشاره کرد و گفت: دراین دیدار با دیدگاه های رییس جمهوری ایران درباره سازمان همکاری اسلامی آشنا شدم. امیدواریم گفت و گوها با ایران ادامه داشته باشد و باعث تقویت روابط با سازمان همکاری اسلامی شود.

مدنی از حضور خود در جمهوری اسلامی ایران ابراز خوشحالی کرد و افزود: گرما و صمیمت گفت وگوها با ایران از برودت هوای تهران کاسته است.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی ادامه داد: مسوولیت ما این است که در چارچوب این سازمان اقداماتی انجام دهیم تا درباره آنهایی که به نام اسلام سخن می گویند و تمام ارزش های اسلامی را زیر پا می گذارند روشنگری شود. این نقش رسانه هاست که اجازه ندهند دیگران ما را متهم به تندروی کنند ضمن این که باید تلاش کنیم از هرگونه تندروی جلوگیری شود.

مدنی در پاسخ به این پرسش که چه گروههایی را گروه های تروریستی می داند؟ اظهار داشت: وقتی سخن از گروه هایی می کنیم که تروریستی هستند منظورمان آنهایی است که قوانین بین المللی و ارزش ها را زیر پا می گذارند. نمی توانیم برادرانمان در فلسطین و آن ها که در جنوب فیلیپین و یا میانمار فعالیت می کنند را گروههای تندرو بنامیم. آن ها به دنبال حقوق اساسی خود هستند.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی تشتت و پراکندگی میان امت اسلام را مهمترین چالش جهان اسلام دانست و تاکید کرد: باید تلاش کنیم با این مساله مقابله جدی شود. ایران موسس سازمان همکاری اسلامی است و می تواند نقش مهمی در فعالیت های این سازمان داشته باشد.

سیام **9173**9157**1572
کد N105709