مجلس با آزادسازی سهام عدالت مخالفت کرد

مجلس

تصدی گری کامل دولت بر سهام عدالت، عدم نقد شوندگی قیمت سهام برای 42 میلیون نفر، کاهش کارایی بنگاه های اقتصادی و همچنین حقوق ماهیانه، پاداش و کارمزد، سالانه 20 میلیارد تومان از جیب مردم به هیأت مدیره شرکت های تعاونی از مشکلات فعلی این طرح است.

در جریان بررسی بخش هزینه‌ای سهام عدالت پیشنهادی درباره آزادسازی این سهام مطرح شد که در ‌‌نهایت نمایندگان با آن مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا پورابراهیمی در نشست علنی امروز در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه ۹۳ کل کشور پیشنهادی مبنی بر بازگشت به لایحه دولت را درباره آزادسازی سهام عدالت مطرح کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت فعلی سهام عدالت گفت: در حال حاضر ۴۲ میلیون نفر مشمول دریافت سهام عدالت هستند که ارزش آن در زمان اجرا ۴۵ هزار میلیارد تومان بود که براساس محاسبه در شرایط فعلی ارزش سهام عدالت ۹۷ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وی با اشاره به آسیب‌شناسی سهام عدالت گفت: ‌ تصدی‌گری کامل دولت بر سهام عدالت، عدم نقد شوندگی قیمت سهام برای ۴۲ میلیون نفر، کاهش کارایی بنگاه‌های اقتصادی و همچنین حقوق ماهیانه، پاداش و کارمزد، سالانه ۲۰ میلیارد تومان از جیب مردم به هیأت مدیره شرکت‌های تعاونی از مشکلات فعلی این طرح است.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: براساس پیشنهاد دولت سهام عدالت آزاد سازی می‌شود، افزود: دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان از محل فروش سهام عدالت دریافت و از طرفی سهام مردم آزاد می‌شود.

پورابراهیمی ادامه داد: براساس برآورد صورت گرفته ارزش هر برگ سهام عدالت برای ۴۲ میلیون نفر به ویژه روستاییان، عشایر و مشمولین سهام عدالت تقریبا یک و نیم تا ۲ میلیون تومان است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به وضعیت نابسامان سهام عدالت خواستار آزادسازی این سهام شد.

در ادامه حسین‌زاده بحرینی نماینده مردم مشهد ضمن مخالفت با پیشنهاد پورابراهیمی گفت: بنده به عنوان نماینده در شورای عالی اصل ۴۴، سهام عدالت را آسیب‌شناسی کردم.

وی افزود: دیدگاه آقای پورابراهیمی این است که سهام عدالت آزاد شود تا در اختیار مردم قرار گیرد و مردم نیز بتوانند نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مخالفت با پیشنهاد آقای پورابراهیمی به معنای آن نیست که آسیب‌های توزیع سهام عدالت را قبول نداشته باشیم افزود: اما آنچه که به عنوان سهام عدالت، هدیه نظام مقدس جمهوری اسلامی به مردم است، تدبیر رهبر معظم انقلاب است؛ به گفته ایشان سهام عدالت باید به گونه‌ای بین مردم توزیع شود که به ویژه دهک‌های پایین جامعه با تخفیف ویژه از آن برخوردار باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: ‌با توجه به مشکلات اقتصادی که برای مردم وجود دارد اگر سهام عدالت آزاد شود مردم هر چه سریع‌تر نسبت به فروش سهام خود اقدام می‌کنند و توزیع ثروت به توزیع درآمد و پول تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: ‌ثروت یک دارایی است و باید در سبد دارایی اقشار ضعیف بماند.

در ادامه پیشنهاد پورابراهیمی مبنی بر بازگشت بند ز تبصره ۳ لایحه بودجه به لایحه دولت درباره آزادسازی سهام عدالت را مطرح کرد که در ‌‌نهایت با مخالفت نمایندگان همراه بود.

گفتنی است با مخالفت نمایندگان با پیشنهاد یاد شده، مصوبه کمیسیون تلفیق مورد موافقت قرار گرفت که براساس آن سازمان خصوصی سازی می‌تواند جهت وصول سود سهام موضوع این بند و سایر اقساط معوق شرکتهای واگذارشده از طریق ماده (۴۸) قانون محاسبات عمومی کشور اقدام نماید. اجراییات سازمان امور مالیاتی کشور موظف است خارج از نوبت درخصوص وصول این اقساط با سازمان خصوصی‌سازی همکاری نماید.

لازم به ذکر است براساس ماده ۴۸ قانون محاسبات عمومی کشور، مطالبات وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی از اشخاصی که به موجب احکام و اسناد لازم‌الاجرا به مرحله قطعیت رسیده است بر طبق ‌مقررات اجرایی مالیات‌های مستقیم قابل وصول خواهد بود.

 

کد N105472