زائری:

برخی جناح‌ها "آیت‌الله‌سازی"می‌کنند/رسیدن به جایگاه مرجعیت آسان نیست

سیاسی

یک کارشناس مسائل مذهبی گفت: آنکه به مراجع تقلید توهین می‌کند و با ولی فقیه ستیزه جویی دارد، روحانی نماست. آن که مردم از او بترسند و ظلم کند، عالم و روحانی نیست.

یک کارشناس مسائل مذهبی گفت: آنکه به مراجع تقلید توهین می‌کند و با ولی فقیه ستیزه جویی دارد، روحانی نماست. آن که مردم از او بترسند و ظلم کند، عالم و روحانی نیست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری در نشست دیگری از سلسله جلسات «درس‌هایی از اصول کافی» که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد، با تکیه بر روایتی از امیرمومنان حضرت علی(ع) به نقل از اصول کافی، باب "اوصاف علما" به صحبت درباره ویژگی‌ها و تمایزات عالمان دینی و عالم نمایان پرداخت.

زائری با انتساب تعبیر "روحانی‌نما" و "عالم نما" به آنهایی که علم ندارند و به داشتنش تظاهر می‌کنند، گفت: در معارف اسلامی و پیشینه جامعه دینی ما چنین نبوده است که عالمان از روی لباس و وضع ظاهرشان مشخص شوند بلکه علم و معرفتشان آنها را متمایز می‌کرده است. در گذشته لباس علما و روحانیون تفاوتی با مردم دیگر نداشت. این لباس و برخی از اصطلاحات و القاب با مرور زمان و در چند قرن اخیر رواج یافته است.

این کارشناس مسائل مذهبی با تاکید بر این‌که «در گذشته استفاده از القاب و عناوین برای علما روال مشخصی داشت و با وسواس در مراتب خاصی به کار می‌رفت» اظهار کرد: در گذشته برای استفاده از القابی چون آیت‌الله، حجت‌الاسلام والمسلمین، حجت‌الاسلام، دقت جدی وجود داشت اما امروز نظم و نظام این القاب به هم ریخته و هیچ کس توجه نمی‌کند که این بی نظمی چقدر برای اسلام و هم چنین حوزه علمیه خطرناک است.

وی تأکید کرد: همه سرمایه ما این مراجع تقلید و علما و بزرگان حوزه هستند، نباید این سرمایه‌ها را راحت خرج کرد و شان آنها را پائین آورد. فقهای بزرگ ما جانشین امام زمان(عج) هستند و رسیدن به جایگاه والای فقاهت و مرجعیت کار آسانی نیست. هرکسی ریشش سفید شد آیت‌الله نمی‌شود.

زائری با ابراز تأسف از اینکه امروزه خیلی به راحتی عنوان "آیت‌الله" به کار می‌رود، متذکر شد: حتی میان "حجت‌الاسلام" و "حجت‌الاسلام والمسلمین" تفاوت زیادی وجود دارد و این مساله به دلایل مختلفی همچون بی توجهی رسانه‌ها و یا سوء استفاده جناح‌های سیاسی، رواج بیشتری یافته است. حتی گاه می‌بینیم یک جناح سیاسی، بی توجه به عواقب و تبعات خطرناک کار خود، برای رقابت با دیگر جناح‌ها اقدام به آیت‌الله سازی می‌کند.

مدیرعامل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی در ادامه با انتقاد از رواج ورود روحانیون و علما به هر مبحث جزیی در جامعه، تصریح کرد: ما سیاست را عین دیانت می‌دانیم، اما این مسئله نباید موجب سوء استفاده از شأن و منزلت علما شود. یکی از مسائل خطرناک و نگران کننده در جامعه ما این است که گاه برخی از علمای دینی را با اغراض پنهان جناحی و سیاسی وارد هر مساله جزیی و پیش پا افتاده می‌کنند. درحالی که یک عالم و روحانی قرار نیست در هر دعوای سیاسی و جناحی وارد شود و اظهار نظر کند.

این نویسنده دینی در ادامه متذکر شد: عالم باید صبوری پیشه کند و با وسواس تمام مراقب جایگاه خود باشد تا اگر بر حسب ضرورت در یک مقطع حساس اظهار نظری کرد، جامعه را متحول کند؛ اگر دیدیم که در جریان نهضت تنباکو، کلام میرزای شیرازی جامعه را برآشفت، از آن رو بود که ایشان در هر موضوع کم اهمیتی ورود نداشت و درباره هر مسأله جزئی اظهار نظر نمی‌کرد.

وی در ادامه سخنان خود، ویژگی‌های مهم عالم حقیقی را این طور توصیف کرد: عالم حقیقی بردبار است و تحمل می‌کند، زیاد حرف نمی‌زند و با ظالمان کنار نمی‌آید.

زائری در پایان ضمن انتقاد از برخی شبکه‌های ماهواره‌ای منتسب به شیعه، در بیان نشانه‌های افراد عالم نما اظهار کرد: آنکه به مراجع تقلید توهین می‌کند و با ولی فقیه ستیزه جویی دارد، روحانی نماست. آن که مردم از او بترسند و ظلم کند، عالم و روحانی نیست. آنکه باندبازی کند و با فساد اقتصادی زد و بند داشته باشد روحانی نماست.

انتهای پیام

کد N105457