استراق سمع از رییس جمهوری ، نخست وزیر و معاون نخست وزیر ترکیه

شنود

آنکارا- در پی کشف دستگاه های شنود در دفتر کار نخست وزیر ترکیه اعلام شد که از محل کار و منازل رییس جمهوری و معاون نخست وزیر ترکیه نیز استراق سمع شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در پی سخنان ˈرجب طیب اردوغانˈ مبنی بر اینکه از محل کارˈ عبدالله گلˈ رییس جمهوری این کشور نیز استراق سمع شده است، موضوع شنود غیرقانونی و استراق سمع از مقامات بلند پایه ترکیه به مهمترین بحث در جامعه ترکیه تبدیل شد.

عبدالله گل در مورد استراق سمع از منزل خود توضیحی ارائه نکرد و گفت: نمی خواهد در مورد این موضوع سخن بگوید ولی ˈبشیر آتالای ˈ معاون نخست وزیر ترکیه گفت: متاسفانه آنان حتی مکالمات من، همسر و فرزندانم را شنود کرده اند و احتمالا می خواهند ˈسی دیˈ این مکالمات را منتشر کنند. این اقدامات، تهدید آشکاری علیه ترکیه است.

بشیر آتالای، معاون نخست وزیر ترکیه که در حوزه ی مذاکرات صلح با ˈپ.ک.کˈ و مسائل امنیتی ترکیه پس از اردوغان بیشترین میزان قدرت و اختیارات را در دست دارد در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ˈکانال 24ˈ افزود: من به یک سی دی حاوی مکالمات خود با اعضای خانواده ام که به طور مخفی شنود و ضبط شده است، دست یافته ام.

نهاد نخست وزیری ترکیه دیروز پس از تسلیم گزارش بازرسان در مورد کشف تجهیزات شنود در محل کار ˈ رجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه ، 23 نفر از محافظان نخست وزیری را برکنار کرد.

خانه تکانی در دستگاههای قضایی و شهربانی ترکیه پس از افشای برخی از اسناد فساد مالی در دستگاههای دولتی و کشف تجهیزات شنود در محل کار اردوغان نخست وزیر ترکیه همچنان ادمه دارد.

دولت اردوغان با عنوان اینکه عناصر نفوذی جماعت نور به دستگاههای قضایی و شهربانی ترکیه با تشکیل حکومت موازی در این تحرکات دست دارند، تاکنون هزاران تن از روسا و کارکنان شهربانی و صدها تن از قضات و دادستان ها را برکنار و یا محل خدمت آنان در سراسر ترکیه را تغییر داده است.

23 تن از محافظان نخست وزیری ترکیه که از کار برکنار شدند ،محافظان شخصی اردوغان، مسوولان سیستم دوربین در داخل نخست وزیری و محافظان ساختمان نخست وزیری هستند.

منابع نزدیک به دولت رجب طیب اردوغان بطور آشکار و صریح ˈجماعت نورˈ به رهبری ˈفتح الله گولنˈ را به ایجاد اغتشاش در کشور و انتشار اسناد و مدارکی در مورد فسادهای مالی در دولت به منظور ضربه زدن به اردوغان و جلوگیری از پیشرفت های اقتصادی ترکیه متهم می کنند و مدعی هستند که این جماعت در خدمت به بیگانگان، به کشور خیانت می کند.

مخالفان اردوغان نیز با عنوان فاش شدن فساد مالی در دولت که منجر به استعفای چهار وزیر و بازداشت فرزندان دو وزیر شد، معتقدند که دولت اردوغان برای سرپوش گذاشتن به فساد مالی مخالفان خود را از کار برکنار می کند.

خاورم ** 2010**230 **1515
کد N105213