اذعان مقام های آمریکایی به مشارکت اتباع این کشور در جنگ داخلی سوریه

سوریه

تهران - ایرنا - یک مقام اطلاعاتی دولت آمریکا فاش کرد: دستکم 50 آمریکایی با پیوستن به گروه های افراط گرا، در جنگ علیه دولت سوریه مشارکت دارند.

به گزارش روزنامه ˈلس آنجلس تایمزˈ، ˈجیمز کلپرˈ مدیر آژانس اطلاعات ملی آمریکا دیروز در مقابل کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان این کشور گفت: هفت هزار و 500 نفر از نیروهای خارجی از 50 کشور در سوریه در حال جنگ هستند. وی هفته گذشته در جلسه استماع سنای آمریکا این رقم را هفت هزار نفر اعلام کرده بود.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا که خواست نامش فاش نشود، به روزنامه انگلیسی ˈتایمزˈ گفت: تعداد کل نیروهای افراط گرای خارجی در سوریه دستکم شامل 50 آمریکایی می شود.

لس آنجلس تایمز به نقل از گزارش ماه ژانویه (دی - بهمن) مرکز اطلاعات تروریسم ˈمئیر آمیتˈ وابسته به رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بالغ بر یک هزار و 800 نفر از اتباع اروپایی در جنگ داخلی سوریه مشارکت دارند.

طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، ˈجان برنانˈ رییس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) دیروز گفت که ˈالقاعدهˈ در حال آموزش جنگجویان خارجی در اردوگاههایی در نزدیکی مرز عراق و سوریه است.

وی ضمن ابراز نگرانی درباره استفاده القاعده از خاک سوریه به عنوان سکویی برای جذب نیرو افزود: از این نیروها برای حمله به غرب استفاده خواهد شد.

کلپر نیز در اظهارات خود نسبت به عوامل القاعده که در افغانستان و پاکستان جنگیده اند و اکنون حمله به آمریکا را در سر می پرورانند، ابراز نگرانی کرد.

وی افزود: نه تنها جذب نیرو، بلکه فناوری ها و تکنیک های این گروه های تروریستی نیز مشکلات خاصی را برای توان دفاعی ما ایجاد می کند.

ˈجیمز کوملیˈ مدیر پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) گفته است که مقامات ضد تروریسم در تلاشند کهنه سربازان آمریکایی دخیل در جنگ سوریه که به آمریکا بازگشته اند را ردگیری کنند.

دادگاهی در آمریکا سال (میلادی) گذشته ˈاریک هارونˈ تبعه ایالت ˈآریزوناˈ را به جنگ برای ˈجبهه النصرهˈ به عنوان گروه معارض دولت سوریه و وابسته به القاعده متهم کرد.

خاورم**9156**1651
کد N104941