در نشست خبری جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد

دولت از ظرفیت منتقدان استفاده کند/در شرایط فعلی استیضاح وزرا به صلاح کشور نیست

دانشجويي,جامعه اسلامي دانشجويان,تشكل دانشجويي

در نشست خبری که صبح امروز (چهارشنبه) در محل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد، اعضای این اتحادیه به بیان مواضع این تشکل دانشجویی درباره موضوعات مختلف کشور پرداختند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیدسجاد موسوی دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان سراسر کشور در این نشست خبری با اشاره به فرآیند توزیع سبد کالا به مردم گفت: با توجه به اینکه رئیس‌جمهور در نطق‌های انتخاباتی خود مکرراً مطرح می‌کردند که ما کاری خواهیم کرد که دیگر مردم به سمت دولت دست دراز نکنند، چراکه دولت است که باید به سمت آنها دست دراز کند، امروز ما چیزی مخالف این وعده‌ها و شعارها مشاهده می‌کنیم و به شخصیت و کرامت مردم در جریان فرآیند توزیع سبد کالا توهین می‌شود.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه "یکی از اساسی‌ترین ضعف‌های این اقدام، همزمانی توزیع سبد کالا با ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است"، افزود: در روزهایی که مردم باید شیرینی طعم انقلاب را به مناسبت سالگرد انقلاب آن بچشند، باید در صفوف دریافت سبد کالا بایستند. رخ دادن این اتفاقات همزمان با ایام دهه فجر و مذاکرات هسته‌ای، محل پرسشی است که از سوی ما مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه "در عرف دیپلماتیک اینگونه معمول است که زمانی که ما قدم در یک مذاکره مبارزه‌گونه برمی‌داریم باید در درون خود را موجه جلوه دهیم"، اظهار کرد: ما در شرایط فعلی به دلیل یک بی‌تدبیری، دائماً در حال اشاره کردن به ضعف‌های درونی نظام هستیم.

موسوی با اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهور در 16 آذر و همچنین صحبت‌های وزیر امور خارجه در دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی احساس من این است که تکرار سلسله‌وار مخابره کرده ضعف‌های درون کشور حاوی این پیام است که ایران مجبور می‌شود از سر ضعف مذاکرات را پیگیری کند.

دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در ادامه با اشاره به صحبت‌های روز گذشته رئیس‌جمهور نیز اظهار کرد: ما مشاهده می‌کنیم که رئیس‌جمهور تلخ‌ترین سخنان خود را خطاب به منتقدان داخلی مطرح می‌کند و در مقابل دشمنان کشور، سیاست، دیپلماسی لبخند و مداراست. آقای روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی شعار "در دولت من انتقاد آزاد است" را مطرح کرد و مردم با توجه به این شعارها به ایشان رای دادند اما مشی‌ای که در حال حاضر در حال پیگیری است، برخلاف این شعار است.

این فعال دانشجویی ادامه داد: برچسب زدن به منتقدان دولت پایان خوشی نخواهد داشت. طرح‌ صحبت‌هایی نظیر منتقدان ژنو بی‌سواد هستند، در شأن رئیس‌جمهوری که پیش از انتخاب مدعی آزادی بیان بود، نیست. پیشنهاد ما این است که به جای خاموش کردن صداهای منتقد، جوابی به گستاخی‌های سران آمریکا بدهند. پیشنهاد دیگر ما به رئیس‌جمهور که گفته‌اند اساتید دانشگاه نباید خاموش باشند، این است که ما این فضا را در دانشگاه عملی می‌کنیم و تنها کافی است شما مجوزهای لازم را به تشکل‌های دانشگاهی برای برگزاری مناظره رسمی میان بی‌سوادان مخالف ژنو و باسوادان موافق ژنو بدهند تا ابعاد مبهم توافقنامه ژنو برای مردم روشن شود.

در ادامه این نشست خبری، کامران زراعی دبیر روابط بین‌الملل و سیاست خارجی تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اظهار کرد: متاسفانه دولت کلید حل مشکلات اقتصادی و سیاسی و در برخی مواقع فرهنگی را به جای اینکه در استحکام ساخت درونی کشور ببیند، در سیاست خارجی می‌بییند. ما در بحث سیاست خارجی چندین پرسش داریم؛ از جمله اینکه دستاوردهای توافق ژنو برای کشور ما چیست؟ چرا آقای ظریف خود را موظف به پاسخگویی به مجلس نمی‌داند و بارها خطاب به نمایندگان مجلس گفته است توافقنامه ژنو محرمانه است، اگر می‌خواهید من را استیضاح کنید؟

زارعی با بیان این اعتقاد که "طی ماه‌های اخیر در برخی مواقع عزت ملی ما زیر سوال رفته است"، اظهار کرد: ما در اجلاس مونیخ مشاهده کردیم زمانی که وزیر امور خارجه کشورمان در حال سخنرانی بود، سران فتنه بسیاری از کشورهای منطقه بدون اعتنا به این صحبت‌ها جلسه را ترک کردند. ما همچنین در این جلسه شاهد تایید هولوکاست توسط آقای ظریف بودیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اجلاس ژنو 2 در مورد سوریه خاطرنشان کرد: به اعتقاد من برگزاری این کنفرانس‌ها کاربرد نوعی استعمار است.

این فعال دانشجویی در ادامه با بیان اینکه "فرانسوی‌ها قابل اعتماد نیستند"، اظهار کرد: به دولت هشدار می‌دهیم که اگر همچون سال 89 در بحث توافقات ژنو مشکلی پیش آمد، مراقب فرانسوی‌ها باشد چراکه قابل اعتماد نیستند.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست خبری، ابوالفضل شفیعی دبیر واحد آموزش اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به صحبت‌های دیروز رئیس‌جمهور اظهار کرد: ای کاش ما هنر استفاده از منتقد را می‌دانستیم. هنر استفاده ما از منتقدان این است که آنها را همچون چماق بر سر دشمنان فرود آوریم. توصیه ما به رئیس‌جمهور و آقای ظریف این است که از لحن منتقدان در دیپلماسی استفاده کنند و منتقدان داخلی را حداقل با عنوان چماقی بر سر آمریکا نگه دارند.

وی همچنین با اشاره به اتفاقات سال 82 اظهار کرد: ما در سال 82 نیز در حال به توافق رسیدن بودیم اما همزمان با این عملیات سیاسی دیپلماتیک، شاهد یک عملیات نرم که بعدها به عنوان گذار از خاتمی نامگذاری شد، در داخل کشور بودیم. در شرایط فعلی احساس ما این است که بدنه مطبوعاتی حامی دولت بحث گذر از روحانی را آغاز کرده است. ما اعلام می‌کنیم که با این اتفاق مخالف هستیم و هرگز اجازه نخواهیم بار دیگر این اتفاق تکرار شود.

شفیعی در پایان با بیان اینکه "دست‌هایی در مجلس شورای اسلامی وجود دارد که همواره می‌خواهد میان دولت و مجلس اختلاف باشد"، اظهار کرد: این کاسبان اختلاف به دنبال این هستند که یا دولت از مجلس یا مجلس از دولت یک استیضاح بگیرد؛ این در حالی است که در شرایط فعلی، استیضاح کردن اصلاً به مصلحت کشور نیست. پیشنهاد ما به نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که هرگز در شرایط فعلی به سمت استیضاح وزرای امور خارجه،‌ فرهنگ و علوم نروند و چنانچه می‌خواهند بحث فنی را پیش بکشند، نه برای استیضاح بلکه برای پرسش، به سمت وزرایی بروند که بحث سبد کالا را مطرح کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N104903