هند و آلمان - گام های تازه درمسیر شرکای راهبردی

هند,آلمان

دهلی نو- ایرنا -ˈیواخیم گاوکˈ رییس جمهور آلمان روز سه شنبه یک دیدار رسمی شش روزه را از هند در پاسخ به دعوت ˈ پرناب موکرجی ˈ همتای هندی خود و در جهت تقویت هر چه بیشتر روابط راهبردی با دهلی نو آغاز کرد.

ترکیب اعضای هیات همراه ˈگاوک ˈ از جمله حضور اعضای پارلمان و بازرگانان آلمانی نشان می دهد برلین بیش از گذشته مایل است با شریک راهبردی خود در جنوب آسیا ارتباط داشته باشد.

ˈگاوکˈ در طول اقامت خود در دهلی نو با عده ای از رهبران ارشد هند از جمله ˈمانموهان سینگˈ نخست وزیر ، ˈ سوشما سوراج ˈ رهبر مخالفان در مجلس نمایندگان هند (لوک سابا) و ˈ سونیا گاندی ˈ رییس ائتلاف مترقی متحد دیدار و با آنان در مورد موضوعات مورد علاقه طرفین تبادل نظر خواهد کرد.

رییس جمهور آلمان همچنین از ایالت کارناتاکا در جنوب هند دیدار و علاوه بر شرکت در برنامه های گوناگون با فرماندار آن ملاقات خواهد کرد.

دهلی نو و برلین قرار است که در طول این دیدار یک قرارداد یک میلیارد یورویی را برای همکاری فنی و مالی در ایجاد یک کریدور انرژی سالم در هند امضا کنند.

مانموهان سینگ نخست وزیر هند و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برای نخستین بار در مورد این طرح در آوریل سال گذشته به توافق رسیدند.

روابط بین هند و آلمان بطورسنتی حسنه و نزدیک است ولی مناسبات دو کشور با انعقاد یک قرارداد دوجانبه مشارکت راهبردی در سال 2000 میلادی و شروع تبادل نظرهای بین دولتی در سال 2011 تاکنون بیش ازپیش تقویت شده ،بطوری که دو طرف هم اکنون دارای همکاری گسترده در زمینه های گوناگون اقتصادی، علمی، فنی، تجاری و فرهنگی می باشند.

آلمان اکنون بزرگترین شریک تجاری هند در اروپا و ششمین در جهان می باشد. این کشور صنعتی اروپایی همچنین دومین شریک بزرگ هند در جهان از نظر همکاری فنی است.

موقعیت هند به عنوان یک شریک تجاری آلمان نیز روز به روز بهتر می شود بطوری که دهلی نو اکنون بیست و هشتمین شریک تجاری بزرگ آلمان در جهان بوده و هفت دهم درصد ازکل مبادلات تجاری آلمان را بخود اختصاص داده و پنجمین صادر کننده بزرگ آسیایی به آلمان است.

ارزش مبادلات تجاری بین هند و آلمان در طول سالهای اخیر بطور یکنواخت افزایش یافته و از 15میلیارد دلار در سال 2007 به 24 میلیارد دلار در سال 2011 رسید.

در طول شش ماهه نخست سال مالی 2013-2012 نیز ارزش تبادلات تجاری دو طرف به بیش از 10 میلیارد دلار رسید.

اقلام عمده صادراتی هند به آلمان شامل پنبه و محصولات نساجی، چرم ، مواد شیمیایی و دارویی، محصولات فلزی و قطعات خودرو می باشند حال آنکه ماشین آلات، کالاهای الکترونیکی، هواپیما، فلزات ، مواد شیمیایی، سیستم های اندازه گیری وکنترل و مواد مصنوعی از جمله کالاهایی هستند که هند از آلمان وارد می کند.

* - سرمایه گذاری آلمان در هند:

ارزش سرمایه گذاری آلمان در هند در طول چند سال اخیر به میزان چشمگیری افزایش یافته است بطوری که آلمان در فاصله سال های 2000 الی 2012 هشتمین سرمایه گذار بزرگ در هند بوده و ارزش سرمایه گذاری مستقیم خارجی این کشور اکنون به بیش از پنج میلیارد دلاربالغ می شود.

آلمان همچنین دومین شریک هند در جهان درزمینه همکاری فنی است و هم اکنون دو کشور دارای حدود 1600 قرارداد همکاری فنی بوده و حدود 600 طرح مشترک را در زمینه هایی چون خودروهای سنگین، مواد شیمیایی، رایانه و کالاهای الکترونیکی در دست اجرا دارند.

بزرگترین شرکت های آلمانی از قبل درهند سرمایه گذاری کرده اند و همه شرکت های خودروسازی عمده آلمان از جمله ˈبی.ام.دبلیوˈ و ˈفولکسˈ واحدهای تولیدی یا مونتاژ خود را در این کشور ایجاد کرده اند.

شرکت مرسدس بنز نیز کارخانه جدید خود را در هند در 24 فوریه سال 2009 و با هزینه 70 میلیون دلار بطور رسمی افتتاح کرد.

* - سرمایه گذاری هند در آلمان:

ارزش سرمایه گذاری هند درآلمان نیز در طول چند سال گذشته افزایش یافته و بخش فناوری اطلاعات همچنان از نظر سرمایه گذاری مستقیم خارجی رتبه اول را دارد.

براساس آمار و ارقام بازارهای سرمایه گذاری مستقیم خارجی، هند 40 طرح را در آلمان به مورد اجرا گذاشته که 20 طرح در بخش های نرم افزار و فناوری اطلاعات می باشند.

آساق ** 2164 ** 275 **5981
کد N104331