تحلیلگر هندی:ایران بزرگترین قدرت در جهان اسلام است

هند,فجر 92

دهلی نو - ایرنا - رییس خبرگزاری اردو زبان ˈعالمی اردو سرویسˈ گفت: ایران اکنون بزرگترین قدرت در جهان اسلام است و نقش بسیار مهمی را در تحولات منطقه ای و بین المللی دارد.

ˈمنظور احمدˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در دهلی نو به مناسبت دهه فجر گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 57 ازجمله بزرگترین تحولات قرن بیستم بود و این امر تحت رهبری مدبرانه و دوراندیشانه آیت الله (امام)خمینی(ره) علیرغم مقاومت شدید غرب، رژیم صهیونیستی و حتی برخی از کشورهای عربی در برابر آن، محقق شد.

این کارشناس امور بین الملل ایران را به عنوان پرچمدار اسلام در عصر حاضر دانست و گفت: شکی دراین نیست که ایران اکنون بزرگترین قدرت در جهان اسلام است و نقش بسیار مهمی نه تنها در مسایل خاورمیانه و جهان اسلام بلکه در بیشتر تحولات جهانی ایفا می کند.

منظور احمد امضای توافقنامه هسته ای بین ایران و گروه 1+5 را به عنوان یک دستاورد بزرگ توصیف کرد و افزود: از نظر من امضای این سند به منزله تایید قدرتهای جهانی برادامه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران است و این یکی از بزرگترین دستاوردها از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون محسوب می شود.

این تحلیلگر امور بین الملل در همین حال توافقنامه ژنو را به عنوان ضربه ای مهلک بر رژیم صهیونیستی دانست و گفت: موفقیت ایران در امضای یک قرارداد هسته ای با غرب، اسراییل را در یک موقعیت متزلزل قرار داده چون جامعه جهانی دیر یا زود از این رژیم خواهد خواست که جزئیات تسلیحات هسته ای خود را افشا و پیمان عدم اشاعه را امضا کند و این عاملی است که مایه نگرانی شدید مقامات تل آویو در رابطه با بهبود رابطه بین ایران و غرب است.

وی برخی از کشورهای عربی را بخاطر برقراری رابطه دوستانه با رژیم صهیونیستی به باد انتقاد گرفت و گفت: نخست وزیر اسراییل اخیرا اعلام کرده که روابط نزدیکی با برخی از کشورهای عرب دارد. این سخن نتانیاهو در واقع لکه ننگی بر دامن کشورهای عربی است.

رییس خبرگزاری عالمی اردو سرویس در ادامه این مصاحبه بر ضرورت بهبود هر چه بیشتر روابط بین تهران و دهلی نو برای تامین منافع مشترک دو کشور در زمینه های گوناگون تاکید کرد و گفت: هند و ایران دارای منافع مشترک زیادی در منطقه ازجمله در افغانستان و آسیای میانه هستند و لازم است با یکدیگر در تامین آن همکاری نزدیک داشته باشند.

وی در تشریح دیدگاه خود افزود:موقعیت جغرافیایی ایران در خلیج فارس این کشور را به صورت مهمترین شریک هند در انتقال کمک ها به افغانستان و کالاهای تجاری به کشورهای آسیای میانه در آورده و لازم است که دهلی نو رابطه خود را با تهران بیش از پیش تقویت کند.

آساق ** 2164 ** 275 **1577
کد N104014