روزنامه پلیتیکا :ایران بر حق طبیعی خود برای غنی کردن اورانیوم ادامه می دهد

غنی کردن اورانیوم,ایران

بلگراد-ایرنا- روزنامه پلیتیکا چاپ بلگراد نوشت: ایران بر حق طبیعی و مسلم خود برای غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد، در حالی که یک جناح قوی در کنگره آمریکا بر تحریم های سخت گیرانه اصرار دارد، کاخ سفید با چنین اقدام کنگره سخت مخالف است.

به گزارش ایرنا، پلیتیکا افزود: دیدار اخیر یک ساعته جان کری و محمد جواد ظریف وزرای امور خارجه آمریکا و ایران نشان داد که طرفین برای حل و فصل مساله هسته ای دارای اراده سیاسی هستند، به طوری که کاهش تنش بین آمریکا و ایران در دیدار یک ساعته خصوصی وزرای امور خارجه این دو کشور در حاشیه کنفرانس امنیتی مونبخ مشخص بود.

پلیتیکا نوشت: این دیدار اولین ملاقات مقامات آمریکا و ایران پس از رسیدن به توافق موقت 6 ماهه برای حل و فصل برنامه هسته ای ایران است، توافقی که بر اساس آن آمریکا و دیگر کشورهای غربی می بایستی تحریم را به حالت تعلیق در آورند.

پلیتیکا ادامه داد: طرفین امیدوار است که طرفین در ادامه روند مذاکرات به توافق نهایی رسیده شود که هدف دست برداشتن ایران از پروسه تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ هسته ای است.

این روزنامه چاپ بلگراد نوشت: دور دوم مذاکرات سخت تر از دور اول خواهد بود، و در این راستا می توان کاهش تنش آمریکا و ایران را انتظار داشت.

این روزنامه چاپ بلگراد افزود: دو کشور آمریکا و ایران پس از قطع روابط از انقلاب ایران در سال 1979 تا دیدار کری و ظریف در ماه سپتامبر امسال در سازمان ملل و همچنین در مذاکرات ماه نوامبر امسال در ژنو هیچ تماس رسمی نداشته اند.

پلیتیکا ادامه داد: مکالمات وزرای امور خارجه امریکا و ایران در مونیخ تاییدی بر تعهدات توافق های انجام شده در ژنو بوده است که تهران و واشنگتن برای آن تلاش دارند.

روزنامه بلگرادی نوشت: وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا گفت که ایران خواهان مذاکرات جدی است و تا آنجایی که لازم باشد، مذاکراه می کند.

این روزنامه ادامه داد: گفت و گو و مذاکره با اتحادیه اروپا در مورد مساله حقوق بشر که توسط ایران مطرح شد نیز مثبت توصیف شد.

پلیتیکا نوشت: وزیر امور خارجه ایران نیز به عدم اطمینان چند دهه دو طرف اشاره کرد و گفت که برای ایجاد اعتماد فرصت وجود دارد که بایستی از آن استفاده کرد.

این روزنامه افزود: در واشنگتن نیز توسعه وقایع در ژنو را فرصتی برای حل و فصل مسایل امنیتی می پندارد که حداقل یک بحران در خاورمیانه کمتر شود.

پلیتیکا ادامه داد: چنین روندی بدون مشکل نیست، زیرا که مقامات اسرائیل چنین راه حلی را رد کرده اند و بر این باورند که ایران در توافق موقت در ژنو امتیازهای زیادی را که حق آن نیست، دریافت کرده است و واشنگتن بیش از حد در این رابطه ملایم است.

اروپام**2061** 1917
کد N103907