وزیر امور خارجه سوئد در دیدار با روحانی:

اکنون زمان تحریم های تخریبی نیست، زمان دیپلماسی سازنده است

دولت

وزیر امور خارجه سوئد در دیدار با رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه ما در سوئد با صدای بلند گفته ایم که تحریم ها، راه حل نیستند و باید از دیپلماسی استفاده کرد، گفت: اکنون زمان تحریم های تخریبی نیست، زمان دیپلماسی سازنده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدارِ وزیر امور خارجه سوئد اظهارداشت: انتخابات اخیر ریاست جمهوری و آراء گسترده مردم، فضای جدیدی را در جهان برای توسعه همکاری ها با ایران ایجاد کرده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بین ایران و اروپا روابط قوی و بسیار سنتی و دیرین وجود داشته است، گفت: پس از توافق اولیه، روابط اقتصادی ما با بسیاری از کشورهای اروپایی شروع شده و این روابط با شکلی کاملا جدید در حال توسعه یافتن است.

وی افزود: در چند هفته اخیر بیش از یکصد شرکت اروپایی به ایران سفر کرده و در حال مذاکره با طرف‌های ایرانی خود هستند، ما برهمین مبنا می‌توانیم روابط اقتصادی‌مان را با سوئد توسعه دهیم و بخش‌های خصوصی دو کشور در همه زمینه‌ها فعال شوند.

وی با اشاره به اینکه ما متعهد به ان پی تی هستیم و تمامی اقدامات ما تحت نظارت آژانس بوده است و به تعبیر آژانس تاکنون هیچ انحرافی در برنامه هسته ای ایران مشاهده نشده است، گفت: لذا در ذهن مردم ایران در خصوص استاندارد دوگانه اروپا در زمینه مسئله هسته ای این سوال پدید آمده است که چرا برخی از کشورها برخلاف قوانین بین المللی و تجارت آزاد اقدام به تحریم های یکجانبه می کنند.

روحانی با اشاره به توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک گفت: ما کاملا برای مذاکرات در مرحله نهایی و حصول توافق آمادگی داریم و چنانچه طرف مقابل جدی و صادق باشد، امکان رسیدن به توافق در کوتاه مدت وجود دارد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه حضور ایرانیان در سوئد فرصت مغتنمی برای روابط فرهنگی و توسعه همکاری ها میان دو کشور است، گفت: در فضای جدید بوجود آمده سفر ایرانیان خارج از کشور به ایران گسترش و سرمایه گذاری‌های مشترک نیز توسعه یافته است.

در این دیدار وزیر خارجه سوئد نیز با ابراز خرسندی از فضای جدید بوجود آمده پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران گفت: برای ما ایران کشور بسیار مهمی است. ایران و سوئد از روابط حسنه و دیرینه ای برخوردارند. ما روابط اقتصادی قوی داریم و امیدواری زیادی در جامعه جهانی پس از شنیدن سخنرانی های جنابعالی ایجاد شده است.

کارل بیلت افزود: با انتخاب شما فضای جدیدی در دنیا ایجاد شده است و رفت و آمدهای فزاینده هیأت ها نشان دهنده این فضای جدید است . امیدوارم دو کشور بتوانند در این فضای جدید شاهد توسعه همکاری های اقتصادی گسترده باشند.

کارل بیلت در ادامه با اشاره به تلاش برخی از مخالفان توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی گفت: اکنون زمان تحریم های تخریبی نیست، بلکه زمان دیپلماسی سازنده است.متاسفانه تندروهایی در دو طرف هستند که برنامه های خود را دارند، اما ما در سوئد با صدای بلند گفته ایم که تحریم ها، راه حل نیستند و باید از دیپلماسی استفاده کرد.

وزیر امور خارجه سوئد گفت: حسن نیت کافی هر دو طرف می تواند شکاف بی اعتمادی میان ایران و غرب را برطرف کند.