حوثی‌ها به دروازۀ صنعا رسیدند

الحوثی,یمن

نیروهای مسلح وابسته به الحوثی ها توانستند دو منطقه حوث و خیوان و منطقه الخمری که یکی از بارزترین مکان های فرزندان شیخ عبدالله بن حسین الاحمر است را به تصرف خود در آورند.

نیروهای مسلح وابسته به الحوثی ها توانستند دو منطقه حوث و خیوان و منطقه الخمری که یکی از بارزترین مکان های فرزندان شیخ عبدالله بن حسین الاحمر است را به تصرف خود در آورند.

منابع آگاه به روزنامه العرب ، چاپ لندن گفته اند که نیروهای الحوثی توانسته اند خانه شیخ الاحمر در الخمری را به تصرف خود در آورده و احتمالا پسران او را نیز دستگیر کرده اند.

مخالفان الحوثی ها مدعی اند که آنها خانه شیخ الاحمر را آتش زده اند اما سخنگوی الحوثی ها می گوید که خانه او توسط تکفیری ها به آتش کشیده شده و آنها تلاش کرده اند که جلوی پیشروی تکفیری ها را بگیرند و مهمات آنها را ضبط کنند.

اواخر هفته گذشته نیز اعلام شد که الحوثی ها موفق شده اند مناطق پیرامون فرودگاه صنعا، پایتخت یمن را تصرف کنند و درصددند که در یک حمله همه جانبه این فرودگاه را به کنترل خود در آورند.

نیروهای قبیله الاحمر، یکی از نیروهای موثر در یمن هستند که اخیرا به جمع جبهه آزادیبخش یمن که مذاکرات با دولت انتقالی برای رسیدن به آشتی ملی را آغاز کرده اند، پیوسته اند. این قبیله، یکی از مهمترین قبایل یمنی است که در دوران ریاست جمهوری علی عبدالله صالح توانسته بود نفوذ گسترده ای در یمن به ویژه در ارتش این کشور داشته باشد. بعد از سقوط حکومت علی عبدالله صالح این جریان تحت تاثیر جریان های وهابی قرار گرفت و حمایت عربستان را به دست آورد.

شکست اخیر نیروهای الاحمر در برابر الحوثی ها شوکی بزرگ برای یمنی ها محسوب می شود. منابع آگاه می گویند که این شکست به دلیل نرسیدن سلاح به آنها و در مقابل رسیدن سلاح به الحوثی ها از صعده به ویژه سلاح های سنگین رخ داده است.  

درگیری نیروهای الحوثی با قبیله الاحمر از 5 ژانویه آغاز شده است. درگیری های آنها در روز جمعه گذشته به اوج خود رسید که باعث کشته شدن دست کم 60 نفر شد.

کارشناسان نظامی بر این باورند که پیروزی اخیر الحوثی تحولی ریشه ای در مسیر درگیری های موجود با آنها ایجاد می کند به ویژه که پس از پیروزی بر نیروهای الاحمر آنها بیش از هر زمانی به دروازه های شهر صنعا نزدیک شده اند. آنها همچنین پیش بینی می کنند که الحوثی ها بتوانند به زودی وارد شهر صنعا شده و معادلات سیاسی و نظامی حاکم بر کشور را دچار تحولی عمیق کنند.  

در حال حاضر الحوثی ها موفق شده اند برخی از راه های منتهی با پایتخت را به کنترل خود در آورند و بر حمل و نقل کالا به پایتخت نظارت کنند.

علی ربیع، رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های انقلابی در این باره می گوید: «شکست سنیگینی که نیروهای شیخ الاحمر خورده اند، باعث ایجاد زمینه ای برای نفوذ دیگر شیوخ و قبایل یمنی خواهد شد و در صورت تداوم این وضعیت همان طور که در گذشته نیز شاهد بودیم، احتمال این که درگیری ها در یمن به درگیری های طایفه ای تبدیل شود، وجود دارد.»

این در حالی است که جمال بن عمر، نماینده ویژه سازمان ملل در یمن هفته گذشته اعلام کرد که گزارشی تقدیم نمایندگان شورای امنیت کرده که در آن یادآور شده است که نیروهای وابسته به حکومت سابق تلاش می کنند در اوضاع جاری در کشور چالش ایجاد کرده تا فرایند حکومت انتقالی به شکست بینجامد.

وی هشدار داد که در صورت تداوم این وضعیت کشور دچار آشوبی سراسری خواهد شد.

بسیاری از جریان های سیاسی یمنی نیز بارها نزدیکان علی عبدالله صالح را متهم به ایجاد چالش در روند سیاسی کشور با هدف بازگرداندن علی عبدالله صالح به قدرت کرده اند.

برخی ناظران بر این اعتقادند که فاصله گرفتن قبیله شیخ الاحمر که اکنون توسط فرزندانش اداره می شود از متحدان سنتی شان نقش به سزایی در تضعیف آنها در برابر الحوثی ها داشته است.

52262

کد N103748