شکایت معترضان تایلندی به دادگاه برای ابطال نتایج انتخابات

سیاسی

حزب مخالف تایلند امروز (سه‌شنبه) با ارائه دادخواستی به دادگاه خواستار لغو نتایج انتخابات سراسری دوم فوریه این کشور شد؛ این اقدام احتمالا فلج سیاسی این کشور را طولانی‌تر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در دادخواست حزب مخالف دموکرات که به دادگاه قانون اساسی ارائه شده بر انحلال حزب حاکم یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر تایلیند نیز تاکید شده است. این درحالی است که شیناواترا به منظور دفع اعتراضات ضددولتی که از سه ماه پیش آغاز شده انتخابات زودهنگام دوم فوریه را برگزار کرده بود.

ویراتانا کالایا سیری، قانونگذار سابق مخالف و رئیس تیم حقوقی حزب دموکرات نیز در این باره گفت: در این دادخواست آمده است که انتخابات سراسری دوم فوریه به دلایل متعدد از جمله اینکه در یک روز پایان نیافته، قانون اساسی را نقض کرده است.

منتقدان ضمن خلاف انتظار دانستن شکایت حزب دموکرات می‌گویند: دلیل اینکه این انتخابات در یک روز پایان نیافت، اقدامات کارشکنانه معترضان ضددولتی بود که تحت حمایت حزب مخالف دموکرات رای‌گیی را دچار اختلال کردند.

حزب مخالف دموکرات انتخابات سراسری دوم فوریه را تحریم کرد و معترضان نیز صدها پایگاه رای‌گیری را در بانکوک و جنوب کشور به تعطیل کرده و مانع رای دادن میلیون‌ها تن از مردم این کشور شدند.

ویرتانا افزود: این انتخابات عادلانه نبود و در یک روز پایان نیافت به همین دلیل ما خواستار ابطال شدن نتایج آن هستیم.

با وجود نگرانی از افزایش خشونت و ناآرامی‌، رای‌گیری روز یکشنبه در 90 درصد از حوزه‌های اخذ رای‌ بدون تنش برگزار شد.

تلاش برای برگزاری این انتخابات بخشی از اختلاف‌ها و تنش‌ سه ماهه میان حامیان و معترضان ضددولتی بود.

انتهای پیام

کد N103431