محجوب در اخطار قانون اساسی:

هر گونه اقدام درباره وام های بلاعوض در دولت باید با تصویب مجلس باشد

اخطار

تهران - ایرنا - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: گرفتن و اعطای وام های بلاعوض در دولت باید با تصویب مجلس شورای اسلامی باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علیرضا محجوب درجلسه علنی عصر سه شنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی تبصره 22 الحاقی به این لایحه، در اخطاری با استناد به اصل 80 قانون اساسی، گفت: در این اصل دادن و گرفتن وام یا کمک های بلاعوض داخلی و خارجی از سوی دولت، منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی است.

وی گفت: در این بند تقریبا 20 میلیارد دلار روش بیع متقابل با ذکر بیوتی جلوی ما است.

محجوب ادامه داد: بیوتی یعنی سرمایه گذاری خارجی مدت دار، دارسی و رویتر که در تاریخ ایران مفهوم هستند، اینها به نوعی بیوتی 60 ساله بودند، قرارداد شرکت ملی نفت ایران و انگلیس تماماً بیوتی بود که به ملی شدن صنعت نفت منجر شد.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده، گفت: مجلس به این نوع مسائل توجه دارد، اما باید تفسیر شورای نگهبان را مورد توجه قرار دهیم.

بر اساس تبصره الحاقی 22 بخش درآمدی این لایحه به وزارت نیرو اجازه داده می شود، تا سقف یکصد و بیست هزار میلیارد ریال به روش بیع متقابل، قرارداد منعقد نماید.**گلایه نعمتی نسبت به عدم بررسی پیشنهادهای چاپ شده در مجلس

بهروز نعمتی نماینده اسدآباد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز عصر مجلس شورای اسلامی گفت: براساس بند 4 ماده 155 آیین نامه داخلی مجلس پیشنهاد حذف جزء و پیشنهادهای چاپ شده نمایندگان با تشخیص اولویت جامع بودن توسط یکی از اعضای هیأت رئیسه، در جلسه علنی قابل طرح است.

وی افزود: من در جلسه علنی نوبت صبح امروز پیشنهاد حذف جزء تبصره ای را ارائه دادم اما اجازه طرح پیشنهاد داده نشد، این در حالی است که اجازه طرح پیشنهادی نماینده دیگری که از قبل در پیوست پیشنهاد نمایندگان چاپ نشده بود در جلسه نوبت عصر داده شد واین موضوع خلاف قانون است.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد شما زمانی مطرح شد که ما از تبصره عبور کرده بودیم از این رو قابل طرح نبود.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین درباره طرح پیشنهاد توکلی که در پیوست پیشنهادهای نمایندگان چاپ نشده بود ولی در جلسه مطرح شد، گفت: پیشنهاد آقای توکلی از قبل در کمیسیون تلفیق مطرح شده بود که بنا به کثرت کارها در پیوست ها چاپ نشده بود اما این پیشنهاد با تأیید آقای مصباحی مقدم رئیس کمیسیون تلفیق مطرح شد.

سیام**9121**1535
کد N103383