اوکراین، صحنه رویارویی آمریکا و اروپا با روسیه

آمریکا,اوکراین

تهران- ایرنا- روزنامهˈنیویورک تایمزˈروزسه شنبه درگزارشی از رایزنی های آمریکا و اروپا برای تخصیص بسته کمکی به اوکراین برای مقابله با کمک های مالی روسیه به آن کشور خبر داد.

به نوشته روزنامه آمریکایی ˈنیویورک تایمزˈ، آمریکا و اتحادیه اروپا در حال بررسی و رایزنی درمورد اعطای بسته کمک مالی برای اوکراین هستند که به گفته آنها به هموارسازی مسیر برای تشکیل دولت جدید کمک می کند.

اقدامات دیپلماتیک در این زمینه شامل ارتباطات مستمر با دولت اوکراین و سران مخالفان می شود که به دلیل رد امضای معاهده تجارت آزاد با اروپا توسط ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری این کشور و پذیرش 15میلیارد وام از سوی مسکو با اعتراضات مردمی شدیدی مواجه است.

اگر این اقدام اولیه باعث شد اتحادیه اروپا عقب نشینی کند، اکنون به نظر می رسد یانوکوویچ با تنش های بیشتری روبرو است.

وی هفته گذشته به دلیل اعتراضات خیابانی مجبور به دادن امتیازاتی به معترضان شد از جمله اینکه نخست وزیر خود را به استعفا وا داشت. پس از این رویداد، مسکو بعد از اعطای تنها سه میلیارد دلار بقیه بسته کمکی را تعلیق کرد.

گفته می شود با آغاز المپیک زمستانیˈسوچیˈ در این هفته مقامات آمریکایی و اروپایی احتمالا فرصت و فضای کافی را تا پایان فوریه (بهمن/اسفند) برای ایفای نقش معین در اوکراین می یابند درحالی که ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه مشغول تدارک برای اجرای موفق بازی های المپیک سوچی است که توجهات جهانی را به خود جلب کرده است.

تعلیق بسته کمکی روسیه به اوکراین که هفته گذشته اعلام شد همچنین می تواند فرصت خوبی به آمریکایی ها و اروپایی ها برای یافتن اهرمی اقتصادی در اوکراین بدهد که به شدت به کمک های مالی نیاز دارد و زمان بازپرداخت بدهی هایش نزدیک است.

ˈخوزه مانوئل باروسوˈ رییس کمیسیون اروپا روز گذشته گفت اتحادیه اروپا قصد کمک به اوکراین را دارد اما این کمک ها به معنای رقابت با روسیه نیست.

وی در بروکسل خاطر نشان کرد: ما در رقابتی الزام آور با روسیه نیستیم؛ زیرا باور داریم بیشتر مردم اوکراین خواستار رابطه نزدیک با اتحادیه اروپا هستند و یقینا ما نیز از این خواسته حمایت می کنیم.

بر اساس این گزارش، همچنین مقامات ارشد اروپایی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ نیز گفتند برای تدوین بسته کمک مالی به منظور کمک به دولت جدید در اوکراین تلاش می کنند که یکی از سران مخالفان یا یک تکنوکرات(فن سالار) ریاست آن را برعهده داشته باشد.

مقامات غربی قصد دارند با تخصیص این بسته کمکی به اوکراین در صورت روی کارآمدن دولت جدید روند دوران گذار در این کشور و اجرای اصلاحات اقتصادی را تسهیل سازند که پیش نیاز دریافت وامی از صندوق بین المللی پول است. اوکراین از مدت ها قبل برای دریافت این وام درخواست داده است.

البته بروکسل و واشنگتن می دانند با در نظر گرفتن شکنندگی سیاسی در اوکراین بعد از اعلام استقلال این کشور در سال 1991 تضمینی برای موفقیت وجود ندارد. مسکو یکی از بازیگران مهم در این کشور به شمار می آید، مهم ترین تامین کننده انر‍ژی اوکراین است و تاریخی دیرینه از روابط با کی یف دارد.

گفته می شود ˈجو بایدنˈ معاون رییس جمهوری آمریکا، ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم آلمان و باروسو رییس کمیسیون اروپا از زمان تصویب قوانین خشونت طلبانه علیه معترضان اوکراینی در 16 ‍ژانویه (26 دی) با یانوکوویچ در ارتباط بوده اند.

بسیاری از مقامات غربی از آغاز بحران اوکراین به این کشور سفر کرده اند. قرار است ˈ کاترین اشتونˈ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز(سه شنبه) و ˈویکتوریا نولاندˈ معاون اروپا و اوراسیا وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه به این کشور بروند.

ˈمایا کوسیانیکˈ سخنگوی اشتون روز دوشنبه گفت : هنوز رایزنی های زیادی برای تعیین نوع بسته کمک مالی به اوکراین باید انجام شود.

ˈآرسنی یاتسنیوکˈ یکی از سران مخالفان اوکراین که پیش از این به عنوان وزیر امور خارجه و اقتصاد همچنین رییس کل بانک مرکزی اوکراین فعالیت کرده است در مصاحبه ای گفت که بعد از 12سال همکاری با یانوکوویچ متقاعد شده است که رییس جمهوری اوکراین به هیچ وجه داوطلبانه از قدرت کناره گیری نمی کند و برای حفظ آن به هر اقدامی دست می زند. اعطای بسته کمکی به اوکراین به وی‍ژه با در نظرگرفتن پیشنهاد سخاوتمندانه روسیه به این کشور46 میلیونی مهم است.

اروپام**9157 ** 1064
کد N103093