حفاظت از مشرف 100 میلیون روپیه خرج رو دست اسلام آباد گذاشت/ آغاز مذاکرات طالبان و دولت پاکستان

آسیا اقیانوسیه

بازداشت 34 عضو طالبان، خنثی شدن یک حمله تروریستی در کابل، هزینه 100 میلیون روپیه ای برای حفاظت از مشرف و آغاز مذاکرات طالبان و دولت پاکستان از جمله خبرهای همسایگان شرقی کشورمان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، وزارت کشور افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد که در جریان عملیات پلیس با حمایت ارتش در 24 ساعت گذشته در بخشهای مختلف این کشور چهار عضو طالبان بازداشت شدند.

پلیس افغانستان این عملیات ها را در ولایت های ننگرهار، کاپیسا، زابل و فراه انجام داد و موفق به کشف و ضبط شماری از تسلیحات و مهمات شبه نظامیان شد.

همچنین در جریان عملیات نیروهای امنیتی علیه طالبان در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان 30 عضو طالبان بازداشت شدند، این درحالیست که سرکردگان شبه نظامیان هنوز در این باره اظهار نظر نکرده اند.

وزارت کشور افغانستان همچنین اعلام کرد که شماری از تسلیحات و مهمات طالبان در جریان عملیات نیروهای امنیتی علیه مقر شبه نظامیان در ولایت طخار در شمال این کشور کشف و ضبط شد.

در جریان عملیات پلیس در ولایت طخار هیچ عضوی از طالبان بازداشت نشده و سرکردگان طالبان نیز هنوز درباره ضبط تسلیحات اظهار نظر نکرده اند.

خبر دیگر اینکه آژانس اطلاعات افغانستان دو عضو شبکه تروریستی حقانی طالبان را که در مجموع چهار جلیقه انتحاری بر تن داشتند، بازداشت کرده و مانع انجام یک حمله تروریستی در کابل شدند.

خبرگزاری هند نیز از ابلاغ حکم بازداشت پرویز مشرف رئیس جمهور سابق پاکستان به وی به اتهام خیانت به کشور خبر داد که در بیمارستان قلب نیروهای مسلح هند در شهر راولپندی بستری است.

اکسپرس تریبون نیز با اشاره به هزینه سنگین تامین امنیت رئیس جمهوری سابق پاکستان گزارش داد همزمان با کمبود نیرو در اسلام آباد محافظت از پرویز مشرف 100 میلیون روپیه خروج روی دست دولت پاکستان گذاشته است.

این روزنامه پاکستانی با اشاره به حفاظت 400 نیروی پلیس از پرویز مشرف گزارش داد که تامین امنیت جان رئیس جمهوری پاکستان هر ماه حدود 10 میلیون روپیه هزینه داشته است.

خبر دیگر اینکه نیشن از آغاز مذاکرات گروه تحریک طالبان و دولت پاکستان با حضور مولانا سمیع‌ الحق رهبر حزب جمعیت علمای اسلام، محمد ابراهیم از رهبران ایالتی حزب جماعت اسلامی، مولانا عبدالعزیز از علمای سابق لعل مسجد، عرفان صدیق مشاور نخست‌ وزیر در امور داخلی، رحیم‌ الله یوسف‌ زی از خبرنگاران سرشناس، رستم شاه مهمند سفیر سابق و کارشناس امور افغانستان، سرگرد بازنشسته محمد امیرشاه از مقامات سابق سرویس اطلاعاتی پاکستان، قاری شکیل احمد حقانی، اعظم طارق سخنگوی طالبان، مولانا امیر اسلم، انور قنداپوری، پیر صحاب و مولانا عبدالله در اسلام آباد خبر داد.