آیت‌الله علوی‌گرگانی:

کبر و غرور به سراغ موقعیت‌های بالا در جامعه می‌آید

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي علوي گرگاني

یک استاد برجسته حوزه گفت: سنت مباحثه علوم دینی در میان طلاب کمرنگ شده است.

یک استاد برجسته حوزه گفت: سنت مباحثه علوم دینی در میان طلاب کمرنگ شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه قم، آیت‌الله علوی‌گرگانی در دیدار جمعی از طلاب و روحانیون در سپاه پاسداران تصریح کرد: قرآن کریم به پیامبر (ص) سفارش کرده است که در امور با دیگران مشورت و به خدا توکل کن.

این استاد حوزه افزود: اگرچه پیامبر (ص) خود دانای کل می‌باشد، اما در تعلیم امت از مشاوره و راهنمایی بی‌نیاز نیست و وقتی خدا به پیامبر (ص) دستور داده که در امور مشورت نماید، پس مشورت در میان مسلمانان نیز دارای اهمیت فراوانی است.

وی با بیان تفاوت میان تعلیم و تعلم تصریح کرد: تعلیم به معنای آموختن به دیگران است و تعلم به معنای فراگیری می‌باشد و خداوند در این آیات می‌خواهد مسلمانان را با مشورت به دیگران ترغیب نماید و پیامبر را الگوی خود در فراگیری آموزه‌ها قرار دهند.

علوی‌گرگانی ادامه داد: ائمه اطهار به صورت غیرمستقیم به تعلیم و هدایت می‌پرداختند و هرگز اشتباهات مردم را به طور مستقیم به آنها نمی‌گفتند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه طلاب به مباحثه در علوم دینی خاطرنشان کرد: متاسفانه سنت مباحثه در حوزه‌های علمیه کمرنگ شده و باید این سنت مهم را تقویت کرد تا با مباحثه به درک بالاتری از علم دست پیدا کنیم.

این استاد حوزه خطاب به طلاب یادآور شد: یک روحانی و طلبه در جایگاه مهمی قرار دارد و باید توجه ویژه‌ای به موقعیت خود داشته باشد، چراکه کبر و غرور به سراغ موقعیت‌های بالا در جامعه می‌آید، از این رو طلاب باید به تقویت خصایص اخلاقی در خود همچون عفو و گذشت بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: روحانیون و مبلغان دینی باید در امر به معروف و نهی از منکر مجاهدت نمایند، اگرچه رفتار روحانیت خود نقش مهمی در امر به معروف در جامعه دارد.

علوی گرگانی با تاکید بر جدیت روحانیون و مبلغان دینی گفت: روحانیون و طلاب خدمات ارزنده‌ای به جامعه اسلامی ارائه می‌دهند که نزد خدای متعال دارای پاداش فراوانی است به همین دلیل با جدیت در راه خدا و تبلیغات دینی گام بردارند و ناامید نشوند.

انتهای پیام

کد N102874